اشتراک گذاری

کار نکردن کیبورد لپ تاپ

یکی از مشکلات نه چندان شایع مشاهده شده در لپ تاپ های امروزی، مشکل کار نکردن کیبورد است. بدیهی است در صورت خرابی کیبورد، برقراری ارتباط میان دستگاه و کاربر غیرممکن شده و کار با لپ تاپ دشوار می‌گردد. خوشبختانه غالب خرابی‌های پیش آمده در کیبورد لپ تاپ چندان جدی نبوده و با اندک دستکاری تنظیمات مرتفع می‌گردند.

برای رفع مشکلات کیبورد لپ تاپ، آنچه که مهم است، عیب‌یابی صحیح دستگاه و تشخیص سخت افزاری بودن یا نرم افزاری بودن اشکال پیش آمده است. برای مثال در برخی از کیبوردهای لپ تاپ، سیستمی وجود دارد که غیرفعال بودن کیبورد را به واسطه‌ی روشن کردن یک چراغ به اطلاع کاربر می‌رساند. (این چراغ توسط یک کلید روشن و خاموش می‌گردد).

کیبوردهایی نیز هستند که در صورت استفاده نشدن کاملاً غیرفعال می‌گردند و از کار می‌افتند. در هر حال آنچه که در رفع مشکلات مربوط به کار نکردن کیبورد لپ تاپ مهم است تشخیص صحیح نوع اشکال پیش آمده در دستگاه و اتخاذ روش تعمیر سازگار با نوع کیبورد است. کارشناسان ما در مرکز تعمیر لپ تاپ ایسوس برخی از روش‌های موجود جهت رفع مشکلات کیبورد لپ تاپ را در بخش زیر با شما به اشتراک خواهند گذاشت.

کار نکردن کیبورد لپ تاپ

رفع مشکل کار نکردن کیبورد لپ تاپ

1. اشکال نرم افزاری:

در صورتی که اشکال پیش آمده در کیبورد لپ تاپ تان، سخت افزاری نیست، وارد کنترل پنل لپ تاپ خود شوید و بر روی گزینه device manager کلیک نمایید. با ورود به صفحه‌ی device manager، لیستی از تمامی سخت افزار های متصل شده به سیستم برای شما به نمایش درخواهد آمد.

از میان گزینه‌های موجود بر روی گزینه USB key board راست کلیک کنید و بر روی گزینه Properties کلیک کنید. وارد سربرگ power management شده وتیک گزینه Allow the computer to turn off this device to save power را بردارید تا مشکل کار نکردن کیبورد لپ تاپ تان برطرف گردد.

ایراد نرم افزاری کیبورد

2. عدم بروز رسانی درایور صفحه کلید:

یکی دیگر از علل کار نکردن کیبورد لپ تاپ، عدم بروز رسانی درایور صفحه کلید است. جهت بررسی این مورد از مشکلات کیبورد لپ تاپ، می بایست به بخش Device manager بروید. دسترسی به Device manager کار سختی نیست. این گزینه را می توان از طریق جستجوگر ویندوز یا Run پیدا کرد.

اما از آنجا که در این بخش نیاز به تایپ دستی برخی کلیدواژه هاست نیاز است که این کار به صورت دستی انجام شود. بنابراین ابتدا به سراغ منوی استارت بروید و روی کنترل پنل کلیک کنید. در کنترل پنل بر روی System and Security – Device manager و در نهایت System کلیک کنید.

در Device manager درایور های سخت افزاری لپ تاپ ایسوس را پیدا کنید. سپس روی Keyboard کلیک کرده تا به قسمت صفحه کلید بروید و در صورت وجود مثلث زرد رنگ با علامت تعجب باید به وب سایت سازنده لپ تاپ رفته تا آخرین درایور را دانلود و نصب کنید.

بروز نبودن درایور صفحه کلید لپ تاپ ایسوس

3. غیرفعال شدن کیبورد:

اگر کیبورد لپ تاپ تان توسط کاربر دیگری غیرفعال شده است، کلید Shift سمت راست صفحه را نگاه دارید تا یک باکس برای شما به نمایش درآید. (حدود 10 ثانیه). با نمایش باکس، بر روی کلید yes کلیک نمایید. با این کار کیبورد لپ تاپ فعال می‌شود. (برای غیرفعال کردن کیبورد نیز می‌توانید همین مسیر را دنبال کنید). در صورت کار نکردن کیبورد، لپ تاپ خود را خاموش و روشن (ری‌استارت) کنید.

4. تنها کیبورد لپ تاپ غیرفعال شده:

اگر تاچ پد لپ تاپ شما کار می‌کند و فقط کیبورد لپ تاپ تان غیرفعال شده است، برای رفع اشکال پیش آمده نیاز به یک کیبورد اکسترنال خواهید داشت. کیبورد اکسترنال را به سیستم خود وصل کنید. با استفاده از این کیبورد به device manager رفته و بر روی keyboard راست کلیک کنید. ازمیان گزینه های به نمایش درآمده بر روی گزینه uninstall کلیک کنید.

غیرفعال شدن کیبورد لپ تاپ ایسوس

در صورتی که نمی‌دانید کیبورد اصلی لپ تاپ شما کدام است همه کیبوردها را uninstall کنید و سیستم را ری‌استارت کنید. ری‌استارت کردن سیستم سبب نصب مجدد کیبورد به صورت خودکار خواهد شد. اگر پس از ری استارت لپ تاپ، باز هم درایور نصب نشده بود از منوی action گزینه scan for hard ware change را انتخاب کنید تا درایور را شناسایی و نصب کند.

اشکال در کار کیبورد لپ تاپ ایسوس

در ویندوز 10 تنظیماتی برای استفاده بهتر از کیبورد وجود دارد. برای استفاده از این قابلیت، به بخش تنظیمات بروید وروی ease of access کلیک کنید. درمنوی سمت چپ گزینه keyboard را انتخاب کنید. حال بخش مربوطه به گزینه filter keys را off نمایید.

5.کار نکردن کیبورد لپ تاپ بعداز نصب برنامه:

درصورتی که اشکال کار نکردن کیبورد لپ تاپ شما پس از نصب یک برنامه جدید در دستگاه ظاهر شد پیشنهاد می کنیم ویندوز را به حالت قبل بازگردانید.

کار نکردن کیبورد لپ تاپ ایسوس بعداز نصب برنامه

برای انجام این کار، از طریق منوی استارت وارد کنترل پنل شوید و روی گزینه Back up your computer کلیک کرده و گزینه System and Security را انتخاب کنید.

حل مشکل کارنکردن کیبورد لپ تاپ ایسوس

در صفحه بعد روی Recover system settings or your computer کلیک کنید و پس از آن Open System Restore را انتخاب کنید. در این قسمت منتظر بازگردانی یا همان Restore شدن ویندوز خود باشید. 

تعمیر کیبورد لپ تاپ ایسوس

اگر این مورد از مشکلات کیبورد لپ تاپ سیستمی باشد قطعا با راه اندازی دوباره ویندوز باید حل شود. در صورت نیاز به دریافت سرویس های تخصصی مرتبط با این بخش از دستگاه می توانید به مرکز تعمیر لپ تاپ ایسوس مراجعه فرمایید.

نمایندگی مجاز ایسوس در تهران

خدمات ارائه شده در نمایندگی مجاز ایسوس در تهران منحصر به دستگاهی خاص نیست و تمامی تولیدات این برند را شامل می‌گردد. دارندگان کلیه دستگاه های ایسوس اعم از لپ تاپ، تبلت، موبایل، پروژکتور و .. می توانند سرویس های مورد نیاز خود –اعم از فروش و تعمیر- را با مراجعه به این مرکز دریافت نمایند.

در نمایندگی Asus در تهران، سرویس های مرتبط با دستگاه‌هایی نظیر پروژکتور، پرینتر و … – که حمل و جابجایی آنها دشوار است – با استفاده از سیستم سرویس در محل ایسوس ارائه می گردد. مدیریت نمایندگی مجاز ایسوس در تهران به‌روزترین تجهیزات تعمیر را در اختیار کارشناسان این مرکز نهاده تا بهترین خدمات، ظرف مدت زمانی کوتاه و با کمترین هزینه به هموطنان گرامی عرضه گردد.

3/5(2 امتیاز)