اشتراک گذاری

دلیل روشن نشدن پروژکتور چیست؟

چرا پروژکتور روشن نمی‌شود؟ دلیل خاموش شدن ناگهانی پروژکتور چیست؟ روشن نشدن پروژکتور می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد از مشکلات ساده و پیش‌پا افتاده‌ای مانند: خرابی یا پارگی کابل برق پروژکتور تا مشکلات سخت‌افزاری جدی مانند: خرابی مین برد و خرابی برد پاور ویدئو پروژکتور. اگر شما هم با چنین مشکلی در دستگاه ویدئو پروژکتور ایسر مواجه شده‌اید و دوست دارید دلیل اصلی آن را بدانید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. چراکه قرار است دو دلیل بسیار مهم که موجب روشن نشدن ویدئو پروژکتور می‌شوند را بررسی کنیم.

روشن نشدن پروژکتور

دلایل روشن نشدن پروژکتور ایسر

دو عامل اصلی در روشن نشدن پروژکتور نقش دارند که شامل: خرابی مین برد و خرابی برد پاور پروژکتور می‌باشند. چراکه هم مین برد و هم برد پاور از قطعاتی هستند که موجب روشن ماندن و کار کردن پروژکتور می‌شوند. اما نقش هر کدام در ویدئو پروژکتور چیست و چه عواملی باعث خراب شدن آن‌ها می‌شود؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد. البته قبل از هر چیز بهتر است اتصالات پروژکتور را بررسی کنید و مطمئن باشید که کابل‌های آن به ویژه کابل برق این دستگاه سالم باشد. سپس اگر به این نتیجه رسیدید که مشکل از کابل پروژکتور نیست، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

  • خرابی مین برد یا برد اصلی پروژکتور

اولین و مهم‌ترین دلیلی که موجب روشن نشدن پروژکتور ایسر می‌شود، آسیب دیدن مین برد پروژکتور یا بهتر است بگوییم برد اصلی این دستگاه است. نقش مین برد در پروژکتور، تعیین وظایف و مسئولیت هر کدام از قطعات این دستگاه و همچنین برقراری ارتباط بین آن‌ها می‌باشد. به گونه‌ای که تمامی درخواست‌های کاربر مانند روشن شدن پروژکتور، اول از همه به مین برد ارسال می‌شود تا مین برد درخواست کاربر را مورد پردازش اولیه قرار دهد و آن را به قطعه موردنظر ارسال کند. اینگونه مین برد نقش هر یک از قطعات پروژکتور را تعیین می‌کند. البته این پروسه در کسری از ثانیه صورت می‌گیرد. از طرفی مین برد به عنوان یک پل ارتباطی در پروژکتور نیز شناخته می‌شود چراکه ارتباط بین تمامی بخش‌های این دستگاه را فراهم می‌کند. با این وجود بدیهی است که خراب شدن مین برد موجب خاموش شدن ناگهانی این دستگاه می‌شود.

اما سوال مهمی که در این زمینه به وجود می‌آید این است که دقیقاً چه عواملی موجب می‌شوند که مهم‌ترین قطعه پروژکتور یعنی مین برد این دستگاه آسیب ببیند؟ می‌توان گفت که سه عامل مهم شامل: نوسان برق، وارد شدن ضربه به پروژکتور و اتصال کابل‌های غیراستاندارد به این دستگاه موجب خراب شدن مین برد می‌شوند. از این‌رو اکیداً توصیه می‌شود که دستگاه پروژکتور را به محافظ برق متصل کنید چراکه محافظ برق می‌تواند از بروز نوسان برق در پروژکتور جلوگیری کند. از طرفی از وارد شدن ضربه به پروژکتور و همچنین اتصال کابل‌های غیر استاندارد به آن خودداری کنید. با رعایت تمامی این موارد دیگر نیازی نیست که نگران خراب شدن مین‌ برد پروژکتور ایسر باشید.

  • خرابی برد پاور یا منبع تغذیه پروژکتور

یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که موجب روشن نشدن پروژکتور ایسر می‌شود، خراب شدن برد پاور یا بهتر است بگوییم همان منبع تغذیه پروژکتور است. همانطور که از نام منبع تغذیه پیداست، این قطعه نقش تامین‌کننده انرژی را در پروژکتور بازی می‌کند. به گونه‌ای که جریان 220 ولت شهری که از نوع AC است را به جریان برق موردنیاز قطعات پروژکتور از نوع DC تبدیل می‌کند. درواقع جریان برق شهری (AC) از نوع متناوب است درصورتی که قطعات پروژکتور به جریان برق مستقیم  (DC) نیاز دارند و منبع تغذیه با تبدیل جریان AC به DC نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند. سپس جریان برق مستقیم را به مین برد پروژکتور ارسال می‌کند تا مین برد جریان برق را به سایر قطعات دستگاه پروژکتور ارسال کند.

به همین جهت اگر برقی که از سوی منبع تغذیه به مین برد ارسال می‌شود دارای نوسان باشد هم منبع تغذیه آسیب می‌بیند و هم مین برد پروژکتور. بنابراین مهم‌ترین عاملی که موجب آسیب‌دیدگی منبع تغذیه پروژکتور نیز می‌شود، نوسان برق است. البته این مسئله کاملاً بدیهی است چراکه منبع تغذیه دائماً با برق 220 ولت شهری سر و کار دارد. البته می‌توان با اتصال پروژکتور به محافظ برق از بروز نوسان برق و خرابی برد پاور و مین برد آن جلوگیری کرد. اگر شما هم با مشکل روشن نشدن پروژکتور مواجه شده‌اید و مطمئن هستید مشکل از کابل برق این دستگاه نیست بهتر است عیب‌یابی و تعمیرات تخصصی آن را به نمایندگی تعمیرات پروژکتور ایسر بسپارید.

5/5(1 امتیاز)