جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل ایجاد صدای غیر عادی در لپ تاپ چیست و چگونه برطرف می‌شود؟

صدای غیر عادی لپ تاپ، مسئله ای مهم است که به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. ممکن است این صدا ناشی از خرابی قطعات لپ تاپ و یا بروز مشکلات و ایرادات جدی در آن باشد. البته گاهی هم صداهای لپ تاپ کاملا عادی بوده و مربوط به هیچ مشکل یا آسیب دیدگی نیستند؛

با این حال بهتر است دلایل این مسئله را بدانید. در ادامه این مقاله، دلایل صدای غیر عادی لپ تاپ را معرفی می کنیم. همچنین راهکارهایی را برای از بین بردن این صداها به شما آموزش می دهیم تا در صورت بروز مشکل، بتوانید آن را حل کنید. در صورت خرابی قطعات و نیاز به دریافت خدمات تخصصی تر، تیم تعمیر لپ تاپ ایسوس در مرکز سخت افزار ایران در خدمت شما هستند.

دلیل صدای غیرعادی لپ تاپ

دلایل صدای غیرعادی لپ تاپ

صداهایی شبیه به خرخر، بوق ممتد در الگوهای تکرار شونده، صدای ویز ویز و … بخشی از رایج ترین صداهای غیر عادی هستند که گاهی از لپ تاپ شنیده می شود. در این شرایط، باید به دنبال یک منشا مکانیکی برای صدا گشت و کمتر پیش می آید که صداها ناشی از مشکلات نرم افزاری باشند. هارد و فن، متهمین درجه اول در این شرایط هستند. شنیده شدن صدای هارد یا حرکت فن، غیر عادی نیست. اما اگر این صدا از حد مشخصی فراتر رفته و مدام و در هر شرایطی تکرار شود، قطعا جای نگرانی دارد.

رفع صدای غیر عادی هارد لپ تاپ

یکی از اقدامات اولیه برای از بین بردن صدای غیرعادی لپ تاپ ایسوس و سایر برندها، بررسی و تعمیر هارد است. اگر نیاز به تعمیر هارد لپ تاپ باشد، بحث بازیابی اطلاعات هم مطرح است. بنابراین پیشنهاد می دهیم در صورتی که صدای هارد نگران تان کرده است، محض احتیاط از اطلاعات سیستم خود بکاپ بگیرید. به این ترتیب حتی در صورت آسیب دیدگی هارد، نیازی به ریکاوری آن ندارید. دقت کنید که عیب یابی، تعمیر و یا تعویض هارد لپ تاپ باید توسط تعمیرکاران ماهر و با استفاده از ابزار مخصوص انجام شود.

از بین بردن صدای فن لپ تاپ

صدای غیرعادی لپ تاپ، گاهی مربوط به فن این دستگاه است. اگر هنگام استفاده از سیستم صدای قیژ قیژ به گوش می رسد، قطعاً ایرادی در فن به وجود آمده است. مثلا ممکن است فن آلوده شده و قدرت گردش پره های آن کاهش پیدا کرده باشد. یا این که پره ها شکسته باشند و یا موتور فن به شدت ضعیف شده باشد.

در چنین شرایطی فن صدا می دهد و معمولا این صدا، هربار بیشتر می شود. تا جایی که سیستم به طور کامل خاموش شده و از کار می افتد. تعمیر یا تعویض فن خنک کننده مجزا، متوقف کردن پردازش‌ها، گردگیری مداوم فن، استفاده از نرم افزارهای کنترل سرعت فن و تعویض خمیر سیلیکون، اقداماتی هستند که به رفع صدای فن لپ تاپ کمک می کنند.

عیب یابی و رفع صدای جرقه در لپ تاپ

یکی دیگر از حالت های صدای غیرعادی لپ تاپ، صدای جرقه این دستگاه است. این صدا معمولا ناشی از افزایش حرارت پردازنده بر اثر استفاده از برنامه های سنگین است. درواقع می توان این صدا را هم به عملکرد فن مربوط دانست. بهترین کار این است که برنامه های سنگین را ببندید و چند دقیقه به لپ تاپ استراحت دهید. اگر صدا همچنان ادامه داشت، در اولین فرصت اقدام به تعمیر cpu لپ تاپ ایسوس و یا تعویض آن نمایید.

عیب یابی و رفع صدای جرقه در لپ تاپ
5/5(1 امتیاز)