اشتراک گذاری

سیستم ice cool  لپ تاپ ایسوس چگونه کار می کند؟

فناوری ice cool لپ تاپ ایسوس یک سیستم خنک کننده فعال است، به این معنی که از فن هایی برای کمک به دفع گرما استفاده می کند. ASUS IceCool، IceCool Plus و IceCool Pro در بسیاری از لپ‌تاپ‌های ASUS در سری  Vivobook، Zenbook و ProArt Studiobook یافت می‌شوند. اینها سه گروه از خنک کننده های ایسوس هستند که نوع Pro قوی ترین آنهاست. در ادامه این مقاله از نمایندگی ایسوس، در مورد نحوه کار سیستم های خنک کننده لپ تاپ های این شرکت صحبت خواهیم کرد. 

سیستم ice cool لپ تاپ ایسوس

عملکرد سیستم ice cool  لپ تاپ ایسوس

در سیستم خنک کننده لپ تاپ ایسوس، چند عنصر طراحی مسئول انتقال هوای گرم از لپ تاپ هستند. در سیستم ice cool  لپ تاپ ایسوس اول، یک لایه نازک از خمیر حرارتی و یک صفحه سرد به طور مستقیم روی اجزای کلیدی که تمایل به گرم شدن دارند، مانند CPU و GPU اعمال می شود. این عناصر انتقال حرارت کارآمد را بین سطح قطعه و لوله حرارتی یا محفظه بخار تضمین می کنند.

سیستم خنک کننده لپ تاپ ایسوس

سپس لوله های حرارتی وجود دارد. این لوله‌های توخالی که از فلز رسانای حرارتی تشکیل شده‌اند، حاوی مقدار کمی مایع خنک‌کننده هستند. معمولاً اجزای کلیدی را به فن ها وصل می کنند. برخی از لپ‌تاپ‌ها با کارایی بالا، لوله‌های حرارتی را با محلول قوی‌تری به نام محفظه بخار جایگزین  می‌کنند. که تا حدودی شبیه لوله حرارتی است، اما بزرگتر و قدرتمندتر هست.

لپ تاپ ایسوس چگونه خنک می شود؟

در انتهای لوله حرارتی یا محفظه بخار، معمولاً مجموعه ای از باله های فلزی وجود دارد. به این قسمت مبدل حرارتی می گویند. وظیفه انتقال هوای گرم به دور از لوله حرارتی یا محفظه بخار از طریق دریچه است. در نزدیکی یکی دیگر از اجزای خنک کننده،کلید  فن را پیدا خواهید کرد. برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای یک فن هستند، در حالی که دستگاه‌هایی با عملکرد بالا مانند Zenbook Pro 16X OLED دارای تنظیمات دو فن هستند.

لپ تاپ ایسوس چگونه کار می کند؟ ice cool

فرآیند اتلاف گرما در سیستم ice cool  لپ تاپ ایسوس

بیایید نگاهی به نحوه عملکرد فرآیند اتلاف گرما در Zenbook Pro 16X OLED با محفظه بخار بیندازیم. هنگامی که اجزایی مانند CPU یا GPU با سرعت بالا کار می کنند، گرما ایجاد می کنند. این گرما بلافاصله از لپ تاپ خارج می شود. انرژی حرارتی از طریق خمیر حرارتی از سطح پردازنده به صفحه سرد (ساخته شده از فلز رسانا مانند مس) منتقل می شود. نقش پد سرد کننده این است که انرژی حرارتی را به محفظه بخار منتقل کند.

خروج گرما از لپ تاپ ایسوس

هرچه این فرآیند سریع تر باشد، بهتر است. برای به حداکثر رساندن سرعت انتقال حرارت، Zenbook Pro 16X OLED از محلول فلز مایع استفاده می‌کند که ثابت می‌کند یکی از کارآمدترین فناوری‌های حرارتی موجود است.

کارکرد سیستم ice cool  لپ تاپ ایسوس به این صورت است که، هنگامی که گرما به محفظه بخار می رسد، باعث تبخیر مایع خنک کننده ذخیره شده در داخل محفظه می شود. سپس بخار پرفشار به سرعت به بخش‌های خنک‌تر محفظه بخار می‌رود و گرما را با خود از اجزای کلیدی دور می‌کند.

هنگامی که در بخش خنک‌تر قرار می‌گیرد، بخار به دلیل اختلاف دما به شکل سیال خود متراکم می‌شود و در حین آزاد شدن انرژی حرارتی توسط فتیله داخل لوله گرما جذب می‌شود. سپس مایع به قسمت گرمتر برمی گردد تا فرآیند را تکرار کند.

در انتهای محفظه بخار، یک مبدل حرارتی وجود دارد: دو مجموعه باله نازک رسانا. نقش آنها انتقال گرما از لوله حرارتی و خارج شدن از شاسی از طریق دریچه است.

فن ها هوای خنک را از بیرون شاسی لپ تاپ گرفته و آن را به سمت مبدل حرارتی و سپس هواگیری می کنند و تبادل حرارت را در پره ها تسهیل می کنند و سپس هوای گرم را به بیرون فشار می دهند. در عین حال، این هوای خنک ، به خنک شدن سطح محفظه بخار کمک می کند و باعث اختلاف دما بین بخش های مختلف محفظه می شود. این به تسهیل فرآیند تصعید بخار گرم شده کمک می کند تا این فرآیند از نو شروع شود.

اندازه گیری بازده خنک کننده، توان طراحی حرارتی TDP  است. با اندازه‌گیری وات، هرچه این عدد بیشتر باشد، می‌توانید از لپ‌تاپ خود انتظار بالاترین عملکرد را بدون دریچه گاز داشته باشید.

خنک شدن لپ تاپ asus

چه چیزی فناوری سیستم ice cool  لپ تاپ ایسوس  را متفاوت می کند؟

سیستم  ASUS IceCool لپ تاپ ایسوس  در سه زمینه می‌درخشد: عملکرد بی‌دردسر، سطح نویز کم، و دمای راحت مناطقی که اغلب لمس می‌شوند. لوله‌های حرارتی و فن‌ها به‌طور استراتژیک برای انتقال هوای گرم از اجزای کلیدی و هم چنین مناطقی که احتمالاً آنها را لمس می‌کنید، قرار داده شده‌اند و تجربه استفاده راحت را برای شما به ارمغان می‌آورند.

قوی ترین خنک کننده ها

اگر قوی‌ترین خنک‌کننده ها را می خواهید، به دنبال لپ‌تاپ‌هایی با طراحی حرارتی ASUS IceCool Pro باشید – مانند  Zenbook Pro 16X OLED.  این لپ‌تاپ با کارایی بالا، دارای ترکیب حرارتی فلزی مایع Thermal Grizzly است که روی هیت سینک CPU اعمال می‌شود تا قابلیت‌های اتلاف گرما را بیشتر کند.

هم چنین دارای یک محلول محفظه بخار منحنی سه بعدی قوی علاوه بر لوله حرارتی است. این یک محفظه فلزی محکم است که با مایع خنک کننده پر شده است که گرما را از طریق بخار پرفشار از اجزای کلیدی دور می‌کند. دقیقا مشابه لوله‌های حرارتی اما بسیار قوی‌تر.

فن‌های IceBlades

فن‌های IceBlades در لپ‌تاپ‌های ASUS با کارایی بالا از تیغه‌های فن بسیار نازک و منحنی سه بعدی تشکیل شده‌اند که از کامپوزیت منحصر به فرد سبک وزن اما بادوام ساخته شده‌اند. معمولاً یک یا دو فن در لپ‌تاپ وجود دارد که بستگی به قدرت اجزای داخل آن دارد. به عنوان مثال، دو فن در Zenbook Pro 16X OLED هر کدام دارای 97 تیغه هستند که خنک کننده قدرتمند و در عین حال آرام را ایجاد می کند.

طراحی خاص AJF (Aero Jet Flow)

سیستم ice cool  لپ تاپ ایسوس دارای طراحی خاص AJF (Aero Jet Flow) هستند. این فن های منحصر به فرد دارای یک خروجی هوا هستند. اکثر فن ها دارای یک خروجی می باشند که به سمت دریچه ها هدایت می شود، بنابراین فن هوای گرم را از لپ تاپ خارج می کند. خروجی دوم AJF به سمت وسط شاسی هدایت می شود. علاوه بر اینکه هوای خنک را به مبدل حرارتی می رساند و هوای گرم شده را به بیرون می راند، مقداری از هوای خنک را نیز به قسمت های میانی شاسی منتقل می کند و جریان کلی هوای داخل شاسی را تا 12.5 درصد افزایش می دهد و دمای سطح لپ تاپ را نیز کاهش می دهد. تا دمای 7 درجه سانتیگراد، صفحه کلید و قسمت های استراحت کف دست را خنک تر و لذت بخش تر می کند.

مکانیزم AAS Ultra

در نهایت، در لپ‌تاپ های ایسوس، کاربران می‌توانند ویژگی منحصربه ‌فرد دیگری را نیز بیابند: مکانیزم AAS Ultra، که صفحه‌کلید را 14.5 میلی‌متر بالا می‌برد و اجازه می‌دهد تا 30 درصد هوای بیشتری به لپ‌تاپ وارد شود. افزایش جریان هوا توسط فن ها برای خنک کردن هیت سینک ها و بقیه شاسی استفاده می شود.

اگر به دنبال یک لپ‌تاپ با خنک‌کننده دسک‌تاپ هستید، Zenbook Pro 16X OLED با فلز مایع، راه‌اندازی فن دوگانه، محفظه بخار خمیده سه‌بعدی، و سیستم AAS Ultra TDP کلی 185 وات را ارائه می‌کند. معمولاً برای دسکتاپ های سطح بالا رزرو می شود. این یک گزینه قدرتمند برای کسانی است که به قدرت پردازش عالی و عملکرد بدون مانع نیاز دارند. توجه داشته باشید که اگر سیستم خنک کننده به خوبی کار نکند یا برای نیاز شما کافی نباشد، داغ کردن های مکرر، منجر به آسیب دستگاه خواهد شد. در چنین شرایطی مشکلات جدی رخ داده و نیاز به تعمیر لپ تاپ ایسوس پیدا خواهید کرد.

Rate this post