اشتراک گذاری

تفاوت بین آپدیت و آپگرید چیست؟

آیا با تفاوت آپدیت و آپگرید آشنایی دارید؟ در این مقاله فرق بین این دو عبارت پرکاربرد را متوجه می شوید. اهمیت تفاوت آپدیت و آپگرید زمانی مشخص می شود که بخواهید برنامه ای را بروزرسانی کرده و یا آن را به نسخه قبلی بازگردانید. اگر در چنین شرایطی جای آپدیت و آپگرید را عوض کنید، با مشکلات جدی مواجه خواهید شد. تغییراتی که در هریک از این حالت ها روی برنامه اعمال می شوند، متفاوت هستند. بنابراین ضروری است که با تفاوت آپدیت و آپگرید به طور کامل آشنایی داشته باشید. چنانچه سوالی در این زمینه داشتید، می توانید از تیم تعمیر لپ تاپ در نمایندگی ایسوس مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

بررسی تفاوت آپدیت و آپگرید

یکی از تفاوت های بین آپگرید و آپدیت این است که آپدیت در بیشتر موارد رایگان است. اما اگر بخواهید یک نرم افزار یا سیستم عامل را آپگرید کنید، گاهی باید هزینه مشخصی را به فروشندگان آن پرداخت نمایید. تفاوت بعدی این دو عبارت این است که آپگریدها بزرگتر و در مقایسه با آپدیت‌ها پیچیده ‌تر هستند. نصب آپگریدها در دستگاه معمولاً چند ساعتی طول می‌ کشد اما آپدیت‌ ها ظرف چند دقیقه نصب می‌شوند. دیگر تفاوت آپدیت و آپگرید، این است که بروزرسانی ها معمولا ایرادات، باگ ها و مشکلات نسخه قبلی را از بین برده و برنامه یا سیستم عامل را ارتقا می دهند. اما آپگرید، با تغییرات مهم و اساسی در نرم‌ افزار همراه است.

آپدیت چیست؟

منظور از آپدیت یا بروز رسانی، اعمال تغییراتی در یک نرم افزار یا سیستم عامل است که قابلیت ها و ویژگی های آن را جدیدتر می کند. البته این تغییرات، ساختار اصلی برنامه را تغییر نمی دهند. تغییراتی همچون پچ‌ های امنیتی، افزودن درایورهای جدید، رفع اشکالات فنی و ویژگی ‌های اضافی و … از جمله تغییراتی هستند که از طریق آپدیت در کامپیوتر یا گوشی هوشمند اعمال می ‌شوند. نکته دیگر این که آپدیت، معمولا کم حجم است و تنها در چند دقیقه نصب می شود. می توان گفت که یکی از موارد، همین مورد است که نصب نسخه های بروز رسانی معمولا به مدت زمان کمتری نیاز دارد.

آپگرید چیست؟

در ادامه بررسی تفاوت آپگرید و آپدیت، باید آپگرید را تعریف کنیم. آپگرید شامل اعمال تغییرات در یک نرم‌ افزار یا سیستم عامل است؛ با این تفاوت که تغییرات اساسی در برنامه ها یا سیستم اعمال می کند. مثال عینی و ملموس برای آپگرید، تغییر ویندوز 10 به 11 است. اگر این کار را انجام دهید، سیستم آپدیت نمی شود. همچنین تغییر از Ubuntu 16.04 به Ubuntu 17.04 نیز یک آپگرید است. به بیان واضح تر، آپگرید شامل انواع ویژگی ‌ها و گزینه‌ هایی است که در نسخه فعلی سیستم عامل یافت نمی ‌شوند. یکی از موارد اصلی تفاوت آپدیت و آپگرید، حجم بالای آپگرید است. حتی گاهی باید چند ساعت زمان صرف آپگرید کردن سیستم کنید.

4.3/5(12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed