اشتراک گذاری

روش های مختلف قفل کردن فایل اکسل

قفل کردن فایل اکسل ، امنیت اطلاعات شما را افزایش می دهد. اساسا Protection با این هدف انجام می شود که فایل های شخصی و محرمانه، در دسترس افراد دیگر قرار نگیرند. با قفل کردن فایل اکسل، می توانید مانع از نمایش شیت ها شوید؛ تنها کسانی که پسورد را در اختیار دارند، به محتوای شیت ها دسترسی خواهند داشت. همچنین دیگر افراد نمی توانند محتوای وارد شده در اکسل را ویرایش کرده و یا از آنها کپی بگیرند. اگر از اکسل برای نگهداری و محاسبه یک سری فرمول های محرمانه استفاده می کنید، با قفل کردن آن می توانید فرمول ها را در حالت امن نگه دارید تا دست شخص دیگری به آنها نرسد. در ادامه، روش های قفل کردن اکسل را به شما آموزش می دهیم.

قفل کردن فایل اکسل

قفل کردن فایل اکسل (کل فایل)

اولین سطح قفل کردن اکسل، قفل کردن کل فایل است. به این ترتیب که رمز مشخصی برای فایل تعیین می شود تا دسترسی به آن محدود شود. برای این کار، باید مسیر File/ Save As/ Tools/ General Options را به ترتیب اجرا کنید. سپس گزینه General Options  را بزنید تا پنجره جدیدی در مقابل شما باز شود. در این پنجره، می توانید دو نوع رمز عبور را جهت قفل کردن فایل اکسل وارد کنید.

رمز اول، برای باز کردن فایل استفاده می شود و پسورد دوم، هنگام تغییر دادن فایل مورد استفاده قرار می گیرد. Password to open به شما این امکان را می دهد که محتوای اکسل را ببینید و با استفاده از Password to Modify هم می توانید محتوای شیت ها را تغییر دهید. بنابراین اگر پسورد اول را در اختیار نداشته باشید، نمی توانید فایل را باز کنید و در صورت گم کردن رمز دوم هم قدر به تغییر دادن اطلاعات نخواهید بود.

بیشتر بخوانید: پیدا کردن آدرس IP

قفل کردن سلول ها در شیت های فایل اکسل

پس از آشنایی با نحوه قفل کردن فایل اکسل، حالا باید بدانید که چطور سلول ها را قفل کنید. درواقع این امکان وجود دارد که تنظیمات هر سل از یک شیت را به گونه ای انجام دهید که قفل شود. حتی می توانید برخی از سل های موجود در یک شیت را قفل کنید و سل های دیگر را باز بگذارید. برای قفل کردن سلول ها در یک شیت، سلول مورد نظرتان را در Format cell همان سلول و بخش Protect، قفل کنید؛ کافی است تیک Lock را برای آن سلول فعال کنید.

در تب  Review/ Protect Sheet پنجره ای باز می شود که باید پسورد مورد نظرتان را در آن وارد کنید. سپس  Okرا زده و رمز عبور را مجددا تکرار نمایید. به این ترتیب، سل هایی که تنظیم کرده و تیک Lock را برای آنها فعال کرده بودید، قفل می شوند. نکته بسیار مهم در این بخش این است که تیک Lock به صورت پیش فرض برای همه سل ها فعال شده است. بنابراین اگر تنها مرحله دوم را انجام  دهید، تمامی سلول های موجود در یک شیت، قفل می شوند.

قفل کردن بخشی از یک شیت در اکسل

یکی  دیگر از سطوح یا مراحل قفل کردن فایل اکسل، مربوط به قفل کردن بخشی از یک شیت است. گاهی لازم است که تنها یک محدوده خاص از یک شیت را قفل کنید. در این صورت، کل سلول های شیت را انتخاب کرده و تیک Lock را از  Format Cell بردارید. در مرحله بعد، محدوده ای را که می خواهید قفل شود انتخاب کرده و تیک Lock را از  Format Cellبرای آن فعال نمایید. مسیر  Review/ Potect Sheetرا اجرا کرده و به این ترتیب، بخشی از شیت را قفل کنید.

بیشتر بخوانید: اتصال به کامپیوتر از راه دور به کامپیوتر با AnyDesk

 

5/5(1 امتیاز)