اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • نسخه جدید بدافزار BRATA اطلاعات گوشی را پاک می کند!

نسخه جدید بدافزار BRATA اطلاعات گوشی را پاک می کند!

نسخه جدید بدافزار BRATA ارائه شده و متاسفانه، قابلیت های جدیدی دارد که خطرات آن را افزایش داده اند. این بدافزار قبلا برای سرقت اطلاعات بانکی کاربران گوشی های اندرویدی مورد استفاده قرار می گرفت. علیرغم تمام تلاش ها باید اعتراف کرد که از بین بردن این تروجان بسیار دشوار بوده است.

تا جایی که به تازگی، نسخه جدید آن منتشر شده و نگرانی های بسیاری را در میان کاربران گوشی اندرویدی ایجاد کرده است. نسخه جدید بدافزار BRATA، علاوه بر سرقت اطلاعات، آنها را از حافظه گوشی  پاک می کند؛ درواقع این  برنامه مخرب، در کنار دیگر قابلیت های جدیدش، تمامی محتوای موبایل را پاک می کند. برای آشنایی با دیگر قابلیت های نسخه جدید BRATA، ادامه مقاله را دنبال کنید.

نسخه جدید بدافزار BRATA

نحوه عملکرد نسخه جدید بدافزار BRATA

گونه جدید BRATA، عملکردی مشابه با نسخه های قبلی دارد، با این تفاوت که قابلیت های دیگری هم به آن اضافه شده اند. ویژگی هایی که مانع از اسکن آنتی ویروس ها، لاگ و ریست فکتوری گوشی می شوند. بر اساس گزارش شرکت امنیت رایانه ‌ای Cleafy، انواع مختلفی از BRATA برای کاربران مختلف وجود دارد. جالب تر این که یکی از گونه های نسخه جدید بدافزار BRATA، کاربران بانک‌ ها را در بریتانیا، لهستان، ایتالیا، اسپانیا، چین و آمریکای‌لاتین هدف قرار می ‌دهد.

می توان گفت که بزرگ ‌ترین تغییر ایجاد شده در نسخه جدید، ریست ‌فکتوری ‌کردن گوشی از راه دور است. به محض این که سرقت اطلاعات انجام شد، دستگاه ریست فکتوری می شود. همچنین، این فرمان زمانی اجرا می ‌شود که BRATA به اجرای آن در محیط مجازی مشکوک شود.

انواع مختلف گونه جدید بدافزار BRATA

نسخه جدید بدافزار BRATA در چند مدل طراحی شده است که هریک کاربری های متفاوتی دارند. نوع A این تروجان، رهگیری از طریق GPS و ریست ‌فکتوری را اضافه کرده است که شرایط را برای فردی که گوشی او که مورد حمله قرار می گیرد، بسیار دشوارتر می کند. نوع B این بدافزار، علاوه بر ویژگی های ذکر شده، کدهای پیچیده تری هم دارد.

به این ترتیب که صفحات هم ‌پوشانی برای برخی بانک‌ های خاص ایجاد شده تا جزئیات ورود کاربران ثبت شود. اما در نوع C کافی است برنامه ای را نصب کنید که قابلیت نصب برنامه دوم حاوی بدافزار را داشته باشد؛ با این کار، تروجان وارد گوشی شما شده و طبق برنامه طراحی شده پیش می رود.

راه حل جلوگیری از ورود BRATA به گوشی

با تمام ویژگی های مخرب نسخه جدید بدافزار BRATA، چطور می توان از نفوذ این برنامه به گوشی جلوگیری کرد؟ بهترین کار این است که به هیچ عنوان اجازه دسترسی به برنامه های مشکوک را صادر نکنید! BRATA برای دیدن محتوای نمایشگر موبایل شما از دسترسی داده ها استفاده می کند. حتی اسکرین ‌شات‌ ها و رد لمس و فشار‌دادن دکمه‌ ها هم مورد استفاده قرار می گیرند!

5/5(1 امتیاز)