اشتراک گذاری

چرا برخی لپ‌تاپ‌های AMD عملکرد سیستم را فدای عمر بیشتر باتری می‌کنند؟

در دنیای فناوری و کامپیوتر داستان های نایابی مانند داستان شرکت AMD وجود دارد. شرکتی که پس از چند سال که از گود رقابت در تولید پردازنده های به کنار رفته بود، بازگشتی قدرتمند و پیروزمندانه را تجربه کرده است. البته شاید داستان کاهش توان لپ تاپ های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری، این بازگشت پرافتخار را تحت تاثیر قرار بدهد، اما باید در نظر داشت که ماجرای رقابت اینتل و AMD، در نهایت به نفع صنعت رو به رشد تولید پردازنده هاست. در هر صورت فارغ از این داستان پر افت و خیز، ای ام دی انتخاب های عجیبی کرده است که نتایج آن بیشتر در لپ تاپ های مجهز به محصولات این شرکت دیده می شود.

البته در رابطه با اینکه آیا ام دی انتخاب رویکرد خود درست عمل کرده یا نه، امکان قضاوت وجود ندارد، اما به نظر می رسد رویکرد AMD از اپل بسیار متفاوت است. کاهش توان لپ‌تاپ‌های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری، نه تنها در CPU بلکه در سرتاسر لپ تاپ (حافظه SSD و پردازنده گرافیکی) در زمانی که لپ تاپ با برق باتری کار میکند، و در مقایسه با توان لپ تاپ در زمان اتصال به برق کمی بحث برانگیز است. این مکل در لپ تاپ هایی مانند Surface Laptop 4، ASUS ROG Zephyrus G14 و Razor Blade 14 دیده شده است. این در حالی است که برخلاف سیستم کاهش توان لپ‌تاپ‌های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری، سیستم های مجهز به پردازنده های اینتل از این مشکل رنج نمی برند.

کاهش توان لپ تاپ های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری

دلیل کاهش توان لپ تاپ های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری

در زمان اتصال لپ تاپ های AMD به برق همه چیز برای داشتن یک لپ تاپ قدرتمند آماده است تا به لطف قدرت پردازش همزمان در هسته ها از رقبای اینتلی خود پیشی بگیرن. البته اینتل هنوز در پردازش به ازای هر هسته برتری را در دست دارد. علاوه بر این AMD از طول عمر باتری ستودنی در لپ تاپ های خود بهره می برد. البته عملکرد AMD در این بخش بی نظیر نیست، اما به نظر می رسد توان رقابت با فناوری Intel-Evo در لپ تاپ های اینتل را داشته باشد. به همین دلیل می توان گفت در مجموع عملکرد لپ تاپ های AMD بهتر بوده است.

  اما این بی دلیل نیست! مشکل اینجاست که بسیاری از لپ تاپ های AMD در زمانی که به برق متصل نیستند و با انرژی باتری کار می کنند، حجم چشمگیری از توان خود را از دست می دهند. سردبیر سایت ویندوز سنترال برای آزمایش این موضوع به سراغ Surface Laptop 4 خود می رود و به مقاله نقد و بررسی آن اشاره می کند که بیانگر توانایی بیشتر Intel Surface Laptop 3 در حالت باتری از نسخه 4 لپ تاپ سرفیس (AMD) در حالت استفاده از باتری است. شرایط در Razer Blade 14 وخیم تر است . در تست 3DMark، تعداد فریم در ثانیه از33 FPS به 11 FPS کاهش پیدا می کند. همچنین با قطع شدن برق، و استفاده از توان باتری، توان حافظه SSD از 3562 MB/S به 1181 MB/S کاهش پیدا میکند.

البته شما در لپ تاپ های Razer Blade به نرم افزاری با عنوان Synapse  دسترسی دارید که به شما اجازه می دهد تا توان لپ تاپ خود را تنظیم کنید، اما این نرم افزار تنها زمانی در دسترس است که لپ تاپ به برق متصل باشد. دلیل همه این ها، تمایل AMD به افزایش طول عمر باتری در حین استفاده از لپ تاپ با باتری است که در نوع خود هدف ارزشمندی است. شرکت Razer کاهش عملکرد حافظه های SSD را در حالت استفاده از باتری تایید کرده است و آن را نتیجه PSPP (PCIe Speed Power Policy) اعمال شده از سوی شرکت AMD می داند. اما آیا تصمیم AMD مبنی بر کاهش توان لپ تاپ های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری اشتباه است؟

آیا AMD در مسیر اشتباه گام برمی دارد؟

تمام تلاش AMD، برای ایجاد یک توازن بین عملکرد و طول عمر باتری لپ تاپ است و استراتژی این شرکت برای کاهش توان لپ‌تاپ‌های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری با در نظر گرفتن کاربری خریداران لپ تاپ ها منطقی به نظر می رسد. بسیاری از افراد که به دنبال استفاده از لپ تاپ برای انجام پروژه های سنگین هستند، در زمان انجام این پروژه ها از لپ تاپ متصل به برق استفاده می کنند. این نوع از کاربری در میان گیمرها نیز مرسوم است. علاوه براین در لپ تاپ های مانند Surface Laptop 4 نیز بسیاری از کاربران بیشتر به دنبال استفاده از برنامه های کاربردی و عادی مانند مرورگر اینترنت، ورد و یا اکسل هستند و تا برنامه های سنگین گرافیکی.

البته شرایط برای Razer تمام تلاش AMD، برای ایجاد یک توازن بین عملکرد و طول عمر باتری لپ تاپ است و استراتژی این شرکت برای کاهش توان لپ‌تاپ‌های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری با در نظر گرفتن کاربری خریداران لپ تاپ ها منطقی به نظر می رسد. بسیاری از افراد که به دنبال استفاده از لپ تاپ برای انجام پروژه های سنگین هستند، در زمان انجام این پروژه ها از لپ تاپ متصل به برق استفاده می کنند. این نوع از کاربری در میان گیمرها نیز مرسوم است. علاوه براین در لپ تاپ های مانند Surface Laptop 4 نیز بسیاری از کاربران بیشتر به دنبال استفاده از برنامه های کاربردی و عادی مانند مرورگر اینترنت، ورد و یا اکسل هستند و تا برنامه های سنگین گرافیکی.

البته شرایط برای Razer Blade متفاوت است. زیرا برخلاف عملکرد نسبتاً قابل قبول Surface Laptop 4، در ریزر بلید، عملکرد به یک فاجعه تبدیل می شود. نظر یکی از کاربران این لپ تاپ می تواند تصویر بهتری در اختیار شما قرار می دهد. Blade متفاوت است. زیرا برخلاف عملکرد نسبتاً قابل قبول Surface Laptop 4، در ریزر بلید، عملکرد به یک فاجعه تبدیل می شود. نظر یکی از کاربران این لپ تاپ می تواند تصویر بهتری در اختیار شما قرار می دهد. “در لپ تاپ ریزر بلید، در صورت کار با باتری، عملکرد لپ تاپ بسیار بد است تا به حدی که به دفعات کار با خود ویندوز نیز غیر ممکن می شود. مسلماً این اتفاق از سوی AMD برای برتری در طول عمر باتری اعمال شده است، اما طول عمر بالای باتری، زمانی که کار با لپ تاپ لذت بخش نیست، چه فایده ای دارد؟”

به نظر می رسد AMD باید نسبت به دو پرسش پاسخگو باشد:

اطلاع رسانی به خریداران: آیا از این موضوع آگاه هستید که عملکرد لپ تاپ AMD که خریداری میکنید در زمان کار با باتری کاهش پیدا می کند:

اهرم کنترل: چرا کاربران هیچ کنترلی بر روی این تنظیماتن ندارند؟

کاهش توان لپ تاپ های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری

در پاسخ به پرسش اول باید گفت که تولید کنندگان لپ تاپ باید نیست به تمام مشخصات محصول نهایی خود صادق باشند. بیشتر تست های بنچمارک انجام شده در حالت اتصال به برق انجام می شوند و تصمیم نهایی بسیاری از کاربران بر مبنای همین اعداد است. این رویکرد از این رو در پیش گرفته شده است که تا کنون اختلاف بین عملکرد در اتصال به برق و بدون اتصال به برق بسیار ناچیز بوده است.

اما به نظر می رسد با وجود کاهش توان لپ تاپ های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری، همه چیز متفاوت شده است. در رابطه با سوال دوم باید گفت که مایکروسافت از یک نوار تنظیم کننده کامل برای تنظیم عملکرد کامپیوتر در ویندوز 10 استفاده کرده است. اما به نظر می رسد سیستم های AMD از این تنظیمات تبعیت نمی کنند. و AMD باید نیست به این موضوع پاسخگو باشد. اما چرا چنین مجوزی به AMD داده شده است؟

قضاوت درباره رویکرد AMD

بهتر است نسبت به AMD خوشبین باشیم. اما با شنیدن خبری مشابه (کاهش توان لپ‌ اپ های ای ام دی برای عمر بیشتر باتری) در رابطه با گوشی های وان پلاس 9 و 9 پلاس، شاید این سوال برای ما مطرح شود که از چه زمانی این شیوه طراحی به یک امر طبیعی در بازار تبدیل شده است؟  اگر بخواهیم از زاویه ای دیگر به این ماجرا بپردازیم، فرض کنید که این خبر در رابطه با پردازنده ای Intel مطرح می شد.

در این صورت آیا طرفداران AMD ساکت می ماندند و شروع به مسخره کردن اینتل نمی کردند؟ در کل، قضاوت در این رابطه کار آسانی نیست. این که AMD رویکرد خود را در رابطه با عملکرد لپ تاپ انتخاب کرده است مشکل اصلی نیست. هیچ کس مخالف کاهش عملکرد سیستم در حالت باتری نیست. اما این که کاربران امکان استفاده از اسلایدر عملکرد ویندوز را ندارند، مشکل ساز است و همه چیز در رابطه با این رویکرد A

Rate this post