اشتراک گذاری

چطور بفهمیم چند نفر به مودم خانه ما وصل هستند؟

برای دیدن افراد متصل به وای فای ، روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله، آنها را به شما آموزش می دهیم. گاهی علیرغم کنترل مصرف اینترنت، حجم بسته های خریداری شده بسیار زودتر از حالت عادی، به پایان می رسد. در چنین شرایطی ممکن است شخص دیگری هم به مودم شما وصل شده و از اینترنت آن استفاده کند. این مسئله علاوه بر افزایش هزینه ها می تواند جنبه امنیتی داشته و موجب سوء استفاده از نام و حساب کاربری شما شود. بنابراین ضروری است که روش های دیدن افراد متصل به وای فای را بشناسید تا از خسارات و تهدیدهای این مشکل، پیشگیری کنید.

دیدن افراد متصل به وای فای

دیدن افراد متصل به وای فای از طریق مودم

برای این که بدانید چند نفر به مودم منزل شما متصل هستند، می توانید از تنظیمات خود مودم کمک بگیرید. بدین منظور، آدرس آی ‌پی مودم تان را در یک مرورگر وارد کنید. (این آدرس معمولا 192.168.1.1 است) با این حال برای اطمینان بیشتر، دستور ipconfig را در CMD وارد کنید. آدرسی که به عنوان Default Gateway نمایش داده می‌شود، آدرس آی ‌پی مودم است. در ادامه، نام کاربری و رمز ورود مودم را وارد کرده و لیست  دستگاه های متصل را ببینید.

یوزرنیم و پسورد بیشتر مودم‌ها به ترتیب admin و password است. برخی مودم‌ها نیز از admin برای هردو نام کاربری و رمزعبور استفاده می‌کنند. اگر هیچکدام از این موارد درست نبودند، می‌توانید مدل مودم را در اینترنت جستجو کنید یا به دفترچه همراه آن مراجعه و نام کاربری و رمزعبور را پیدا کنید.

مشاهده دستگاه های متصل به مودم D-Link

برای دیدن افراد متصل به وای فای در مودم هایD-Link ، وارد تنظیمات شده و روی زبانه Status کلیک کنید. سپس از بخش سمت چپ، گزینه Wireless Clients را انتخاب کنید. به این ترتیب، فهرست دستگاه‌های متصل به شبکه اینترنت خود را مشاهده می کنید؛ حتی آدرس MAC دستگاه های متصل هم نمایش داده می شود. همچنین در بخش DHCP Clients نیز می‌توانید جزییات بیشتری از دستگاه‌های متصل مثل نام دستگاه و آدرس آی‌پی آن را ببینید.

مشاهده دستگاه های متصل به مودم D-Link

دیدن دستگاه های متصل به مودم TP-Link

کاربران مودم های تی پی لینک، برای دیدن افراد متصل به وای فای، نیاز به نرم افزار خاصی ندارند. اگر از مودم های این برند استفاده می کنید، پس از وارد شدن به بخش تنظیمات، از سمت چپ گزینه DHCP و سپس DHCP Clients List را انتخاب کنید.

قطع اتصال افراد متصل به وای فای

حالا که با روش های دیدن دستگاه های متصل به وای فای آشنا شدید، باید بدانید که چطور می توانید اتصال این افراد را قطع کنید. اگر برای شبکه اینترنت خود رمز پیچیده و قدرتمندی انتخاب کرده باشید، لازم نیست نگران هک مودم خود بوسیله افراد ناشناس باشید. البته اشنایی با روش های امن کردن مودم و جلوگیری از هک شدن وای فای کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

به خصوص اگر از الگوریتم رمزگذاری WPA2-PSK استفاده کرده باشید. با این وجود اگر احساس می‌کنید فردی به رمزعبور شما دسترسی پیدا کرده است، برای قطع کردن اتصال های ناشناس، فقط کافی است رمزعبور مودم را عوض کنید. در این صورت تمام دستگاه‌ها برای اتصال دوباره به شبکه باید رمزعبور جدید را وارد کنند و افراد غریبه، به آن دسترسی ندارند.

3.3/5(22 امتیاز)