اشتراک گذاری

همه چیز درباره مشکلات و تعمیر پورت USB

با پیشرفت تکنولوژی و باریک تر شدن لپ تاپ ها ناگزیر تغییراتی نیز در فناوری های آن ها صورت گرفته است. یکی از این تغییرات حذف درایو DVD و استفاده بیشتر از انواع پورت USB بوده است. با توجه به استفاده تمام کاربران از حافظه های فلش، هارد های اکسترنال و همچنین موس های بی سیم ، این روز ها تعداد پورت های لپ تاپ مخصوصا پورت USB برای خریداران اهمیت زیادی داشته و داشتن پورت های بیشتر برای دستگاه یک مزیت محسوب می شود.

درست است که پورت های لپ تاپ محدود به USB نمی شوند اما به جرات می توان گفت که پورت یو اس بی مهم ترین درگاه انتقالی در لپ تاپ است. به مرور زمان و در اثر استفاده بلند مدت ممکن است هر یک از این پورت ها دچار اختلال در عملکرد یا اتصالی شوند. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد انواع پورت USB و تعمیر پورت USB لپ تاپ  لپ تاپ ایسوس کسب می کنید.

تعمیر پورت USB لپ تاپ

نحوه تعمیر پورت USB لپ تاپ  لپ تاپ ایسوس

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام کار با لپ تاپ خود ناگهان متوجه عدم اتصال وسیله جانبی به لپ تاپ و مشکل در خواندن وسیله جانبی شده باشید. در این مرحله باید بدانید که اولین مرحله در تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ عیب یابی است. در مرحله عیب یابی ابتدا باید مطمئن شوید که دستگاه جانبی شما سالم بوده و سپس با توجه به نوع مشکل اقدام به تعمیر پورت USB لپ تاپ  کنید.

چک کردن دستگاه جانبی در هنگام خرابی پورت USB لپ تاپ

اگر در هنگام کار با لپ تاپ متوجه شدید که وسیله جانبی شما توسط دستگاه شناسایی نمی شود یا دستگاه خطای مربوط به شناخته نشدن وسیله جانبی را می دهد، ابتدا طبق دستور زیر عمل کرده و اطمینان حاصل کنید که مشکل از خرابی پورت USB است.

  1. ابتدا یک بار سیستم خود را Restart کنید. گاهی مشکل کار نکردن پورت USB ناشی از یک تداخل نرم افزاری است و با یک ری استارت ساده حل می شود.
  2. اگر لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی دیگری در منزل دارید می توانید وسیله جانبی خود را روی آن تست کنید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.
  3. راه دیگر این است که پورت را با وسیله جانبی دیگری چک کنید. اگر وسیله جانبی دوم روی دستگاه کار کند مشخص است که مشکل از خرابی پورت USB نیست و وسیله جانبی مشکل دارد.
  4. در نهایت اما اگر با استفاده راه های گفته شده اطمینان حاصل کردید که مشکل خرابی سوکت است باید به تعمیر پورت USB لپ تاپ بپردازید.

انواع مشکلات پورت USB لپ تاپ

شایع ترین مدل خرابی پورت USB لپ تاپ، جدا شدن پایه های پورت از برد و مشکل اتصالی است. نفوذ مایعات درون سوکت و وارد کردن حافظه فلش با فشار و به صورت نامتوازن از اصلی ترین علل اختلال در سوکت هستند. در صورت جدا شدن پایه های پورت ارتباط برقرار نمی شود یا ارتباط به صورت مکرر قطع و وصل می شود. در صورتی که درون پورت اتصالی رخ دهد اما ممکن است سیستم کلا روشن نشود.

عیب یابی و تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ ایسوس

برای تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ ابتدا باید مطمئن شوید که حافظه فلش، هارد یا سایر دستگاه های جانبی که قصد اتصال آن ها را دارید سالم هستند. پس از آن باید به تشخیص مشکل سوکت پرداخته و با توجه به نوع مشکل به تعمیر پورت USB لپ تاپ  پرداخت. تشخیص مشکل پورت USB دربرخی موارد چندان ساده نیست به طوری که گاهی با لمس سوکت متوجه شل بودن آن و تکان خوردن سوکت در جای خود می شوید، یا با یک نگاه ساده درون پورت متوجه کج شدن اتصالات بیرونی یا قطع شدن آن ها می شوید.

اما گاهی نوسانات برق یا نفوذ مایعات و گرد و خاک باعث مشکل در بخش داخلی سوکت شده و اتصال آن با بقیه قسمت های لپ تاپ را قطع می کند و تشخیص آن به سادگی امکان پذیر نیست. در این صورت برای تعمیر پورت یو اس بی باید دستگاه باز شود. پورت های USB  به مادر برد متصل هستند بنا بر این بسیار مهم است که تعمیر پورت  لپ تاپ خود را به تکنسین های متخصص در این امر بسپارید تا ضمن عیب یابی تخصصی نسبت به لحیم کاری، تعمیر یا تعویض پورت آسیب دیده اقدام کنند.

هزینه تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ asus

تعمیر پورت USB لپ تاپ  با توجه به نوع مشکل و خرابی آن و همچنین راهکار تعمیر می تواند رنج قیمتی متفاوتی داشته باشد. گاهی خرابی پورت USB با یک لحیم کاری ساده حل شده و گاهی نیاز به تعویض کامل پورت می باشد. بنابراین برای تخمین هزینه نیاز به مراجعه حضوری به مرکز تعمیرات لپ تاپ در تهران یا شهرستان ها و بررسی سیستم توسط تکنسین های متخصص است. توجه داشته باشید که به دلیل حساسیت لپ تاپ برای تعمیر پورت USB لپ تاپ  حتما به مراکز مجاز و استاندارد مراجعه نمایید.

نکته آخر : راه های نگهداری بهتر از پورت USB لپ تاپ و نوت بوک

با توجه به اینکه پورت USB بخشی از لپ تاپ بوده و به آن مرتبط است شما می توانید با نگهداری صحیح و مراقبت از آن عمر مفید پورت را افزایش داده و از خرابی پورت USB لپ تاپ ایسوس خود جلوگیری کنید. برای حفاظت هر چه بیشتر از پورت های USB لپ تاپ سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید:

  1. وسیله جانبی (موس، حافظه فلش یا هارد اکسترنال) را همواره به آرامی و بدون فشار به پورت وارد کنید و از هرگونه فشار و استفاده از زور جدا بپرهیزید.
  2. برای این که ناچار به تعیر پورت USB لپ تاپ خود نباشید، هنگام استفاده از لپ تاپ مواظب باشید هیچ گونه مایعاتی روی آن و به خصوص روی پورت یو اس بی ریخته نشود.
  3. از وارد کردن هر گونه وسیله دیگری به داخل پورت جدا خودداری کنید.
  4. تمیز نگه داشتن پورت های USB از مواردی است که باعث افزایش عمر مفید آن ها می شود. در مقاله آموزش تمیز کردن لپ تاپ به نحوه تمیز کردن پورت ها نیز پرداخته شده است.
2.8/5(5 امتیاز)