جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

انتخاب لپ تاپ برای تولید موسیقی و ساند پروداکشن

اگر حوزه موسیقی و صدا فعالیت دارید، انتخاب لپ تاپ برای تولید موسیقی و ساند پروداکشن یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در هنگام خرید به آن دقت کنید. در این مقاله از نمایندگی ایسوس قصد داریم در مورد لپ تاپ برای افرادی توضیح بدهیم که در تولید موسیقی و ساند پروداکشن فعال هستند یا به هر نحوی با صدا و موسیقی در ارتباط می باشند.

انتخاب لپ تاپ برای تولید موسیقی

نحوه انتخاب یک لپ تاپ برای تولید موسیقی یا تولید صدا

آیا شما یک نوازنده هستید و یا به دنبال ابزار حرفه ای صدا یا ساند پروداکشن و تولید موسیقی هستید که در هر دو صورت برای پشتیبانی از کارهای خود به دنبال یک لپ تاپ عالی هستید. انتخاب تجهیزات مناسب می تواند برای شما سخت باشد؛ این به خصوص هنگامی درست است که با گزینه های زیادی نیز روبرو باشید.

در این مقاله، فاکتورهای اساسی را که باید هنگام انتخاب لپ تاپ برای تولید موسیقی و ساند پروداکشن و تولید موسیقی در نظر بگیرید، بررسی می کنیم. این مقاله برای شما چه هنرمندی تازه کار باشید و چه هنرمندی حرفه ای مفید است. همچنین این مقاله چه برای کسانی که از لپ تاپ در حین اجرای زنده استفاده می کنند و چه برای کسانی که در حین کار از لپ تاپ استفاده می کنند مفید است. این مقاله برای کسانی هم که در استودیو یا در منزل کار می کنند باید مورد توجه واقع شود. ما در اینجا نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند تا لپ تاپ کاملی را پیدا کنید که با نیازهای خاص شما مطابقت داشته باشد.

نکات مهم در خرید لپ تاپ برای تولید موسیقی و ساند پروداکشن

اهمیت RAM

RAM حافظه کوتاه مدت کامپیوتر شما است. این روی تعداد برنامه ها و میزان سنگینی داده هایی که این برنامه ها می توانند به طور هم زمان از آن استفاده کنند، تاثیر می گذارد.

وقتی صحبت از RAM به میان می آید، حواستان باشد که به هر حال محدودیت وجود دارد و بنابراین نمی توانید بیش از حد به آن بار اضافه کنید. ما 32 گیگابایت یا بیشتر را برای اطمینان از عملکرد نرم افزار DAW توصیه می کنیم.

احتمالا نیازی نیست نگران میزان حافظه موجود در لپ تاپ خود باشید، زیرا این قطعه نسبتا ارزان است و به راحتی ارتقا می یابد. اما دو چیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • آیا RAM قابل ارتقا است؟
  • حداکثر حافظه ای که لپ تاپ می تواند تا آن مقدار ارتقا داده شود چقدر است؟

توجه داشته باشید که حافظه RAM در برخی لپ تاپ ها قابل ارتقا نیست، زیرا مموری استیک ها به طور دائم به مادربرد متصل هستند. دو اسلات DDR5 SO-DIMM خواهید داشت.

به انتخاب CPU توجه کنید

برای متخصصان ساند پروداکشن، مشخصات یک لپ تاپ باید بسیار مورد توجه باشد. باید گفت  برای این افراد کار با DAW (Digital Audio Workstatioan) بسیار اهمیت دارد و بنابراین هیچ چیزی مهم تر از CPU در لپ تاپ نیست. برای اطمینان از عملکرد روان و سریع هنگام کار بر روی چندین آهنگ و پردازش فایل های صوتی سنگین، به یک CPU قوی در لپ تاپ خود نیاز دارید. به تعداد هسته ها، تعداد thread و سرعت clock توجه کنید.

یک معیار خوب در اینجا، آخرین نسل IntelR CoreTMi7 H-series laptop CPU است. چنین پردازنده ای می تواند تا 14 هسته و 20 رشته داشته باشد و با سرعت clock پایه 4/2  گیگاهرتز و با تقویت تا 5/0 گیگاهرتز کار کند. این یک گزینه قدرتند است که برای انجام کارهای صوتی درجه یک، گزینه بهینه محسوب می شود.

فضای ذخیره سازی

اگر موزیسین حرفه ای باشید، جهت انتخاب لپ تاپ برای تولید موسیقی، احتمالا می خواهید مطمئن شوید که فضای ذخیره سازی زیادی دارید. در حالیکه هارد دیسک های اکسترنال یک گزینه هستند، شما باید مهم ترین فایل های خود را برای دسترسی سریع در حافظه لپ تاپ خود نگه دارید. با این حال، فایل های صوتی تان ممکن است زیاد یا پر حجم باشند و فضای قابل توجهی را اشغال کنند، بنابراین انتخاب لپ تاپ با فضای ذخیره سازی کافی بسیار مهم است.

ما حداقل یک ترابایت فضای ذخیره سازی را توصیه می کنیم، به هرحال هرچه فضای ذخیره سازی بیشتر باشد بهتر است.

همچنین لازم است بگوییم که بسیاری از لپ تاپ های دارای فضای ذخیره سازی هستند که می توان آن ها را ارتقا داد و نیز به شما امکان می دهد در صورت نیاز فضای بیشتری را به آن اضافه کنید. لیست مشخصات لپ تاپ را بررسی کنید تا ببینید آیا SSD قابل استفاده برای آن هست یا خیر.

لپ تاپ مناسب ساند پروداکشن

خنک کننده لپ تاپ ؛ موضوعی بسیار با اهمیت

کار با فایل های صوتی سنگین باعث گرم شدن لپ تاپ شما می شود. اگر این گرما بیش از حد شود، سرعت کاهش می یابد.

راه حل آن ممانعت از تمرکز حرارت است. بیشتر لپ تاپ ها دارای ترکیبی از فن ها و هیت سینک ها برای کنترل گرمای هوای داخل لپ تاپ است. لپ تاپی را در خریداری کنید که تعداد مناسبی فن داشته باشد که حداقل آن دو عدد است. همچنین تعداد مناسب هیت سینک چهار عدد است. به علاوه باید تعداد دریچه کافی برای اطمینان از خروج آزادانه هوای گرم وجود داشته باشد.

همین طور حداکثر TPD (Thermal Design Power) در CPU و GPU نشانگر قابل اعتمادی از قابلیت های کنترل حرارت لپ تاپ است. یک لپ تاپ با TPD حداقل 100 وات نشان دهنده آن است که قابلیت خنک کنندگی قوی دارد و می تواند عملکرد بالایی داشته باشد بدون اینکه بیش از حد گرم شود. این را می توانید در جدول مشخصات لپ تاپ بررسی کنید.

نکاتی در مورد قابلیت حمل لپ تاپ تولید موسیقی

برای متخصصان ساند پروداکشن و تولید موسیقی تعادل بین قدرت لپ تاپ و قابلیت حمل وجود دارد. به هر حال، لپ تاپ های دارای کارآیی بالا معمولا وزن بیشتری دارند، زیرا قطعات آن ها فضای بیشتری را اشغال می کنند و وزن مشخصی دارند. اما برخی لپ تاپ ها به اندازه مورد نیاز قدرتمند هستند در حالی که قابلیت حمل مناسبی هم دارند.

اگر خارج از استودیو یا خارج از یک محیط ثابت کار می کنید، باید اندازه شاسی، ضخامت لپ تاپ، وزن آن و عمر باتری را باید در نظر داشته باشید. یک لپ تاپ با صفحه نمایش 14 اینچ با حاشیه نازک باید به اندازه کافی کوچک باشد تا به راحتی در اکثر کوله پشتی ها جا شود. شما باید لپ تاپی را در نظر بگیرید که وزن آن بیشتر از 2 کیلوگرم و ضخامت آن بیشتر از 2 سانتی متر نباشد. این اندازه ها شما را مطمئن می کند که در حین حمل سنگین نیست. اگر بیشتر در یک مکان کار می کنید و برای کار روی صدا یا تولید صدا و تولید موسیقی نیازی به حمل لپ تاپ خود ندارید، پس قابلیت حمل برای شما اهمیت زیادی نخواهد داشت. در چنین مواردی، می توانید لپ تاپ قدرتمندتری را انتخاب کنید که خیلی هم کوچک نیست.

نرم افزار DAW مقرون به صرفه و قدرتمند است، اما شما به یک لپ تاپ نیاز دارید که ملزومات کافی را داشته باشد. سعی کنید برای رسیدن به این هدف لپ تاپی بخرید که از مشخصات توصیه شده برای DAW فراتر باشد تا سیستم شما بتواند برای آینده هم مناسب تر باشد.

صفحه نمایش مناسب چه خصوصیاتی دارد؟

داشتن یک صفحه نمایش درجه یک برای انتخاب لپ تاپ برای تولید موسیقی مهم است، کسانی که به صورت حرفه ای روی صدا یا تولید صد کار می کنند به اندازه کسانی که کارشان روی تصویر است، حیاتی نیست. با این حال، باید به اندازه صفحه نمایش توجه کنید.

ما برای شما صفحه نمایش کوچکتر از 14 اینچ را توصیه نمی کنیم. صفحه نمایش باید فضای کافی برای دیدن بسیاری موارد را همزمان برای شما فراهم کند. اگر بتوانید نسبت تصویر 16:10 را به دست بیاورید، خیلی خوب است،زیرا فضای عمودی بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد که هنگام میکس کردن اهمیت زیادی دارد.

همچنین به دلیل انتشار نور آبی کم، صفحه نمایش OLED مانند ASUS Lumina OLED بسیار خوب است، به خصوص برای زمانی که به مدت طولانی بخواهید در مقابل صفحه نمایش باشید. علاوه بر این، چنین نمایشگرهایی هنگام استفاده در خارج از منزل یا فضایی تاریک مثل محل اجرای زنده بسیار مناسب هستند.

پورت های I/O و اتصال بی سیم

به احتمال زیاد، هنگام کار، نیاز به وصل دستگاه های جانبی به لپ تاپ خود دارید. وسایلی که به آنها نیاز دارید احتمالا رابط صوتی، هدفون، ترتیب دهنده هاsequencer، صفحه کلیدهای MIDI، میکسرها و سایر تجهیزاتی است که معمولا اشخاصی که به صورت حرفه ای روی صدا کار می کنند، نیاز دارند. البته ممکن است تجهیزات دیگری نیز مورد نیاز باشد.

همچنین شما می خواهید یک مجموعه کامل از پورت های I/O در لپ تاپ خود داشته باشید. بسیاری از دستگاه های جانبی اکنون از رابط USB Type-C یا حتی ThuderboltTM4 استفاده می کنند، زیرا سرعت انتقال داده در آن ها زیاد است. حداقل دو پورت USB Type-C در لپ تاپ خود می خواهید و همچنین حداقل یک ThunderboltTM4 لازم دارید. داشتن حداقل یک USB TYPE-A هم مهم است زیرا برخی از تجهیزات جانبی هنوز از این فناوری استفاده می کنند. علاوه بر این، جک صوتی ترکیبی هم اهمیت دارد که ما آن را توصیه می کنیم.

همچنین ممکن است از برخی تجهیزات جانبی بی سیم بخواهید استفاده کنید. برای استفاده از یک اتصال روان، جدیدترین و سریع ترین فناوری   BlutoothR5.3 است. وای فای سریع 6E نیز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند، کار آنلاین را بهبود می دهد و نیز زمان بارگذاری و دانلود را کاهش می دهد.

ورودی های داخلی

صفحه کلید داخلی و تاچ پد لپ تاپ شما می تواند برای استفاده روزانه ضروری باشد، به خصوص اگر اغلب دور از میز کار می کنید یا اگر از لپ تاپ خود در حین کار استفاده می نمایید. برای اطمینان از حداکثر راحتی و کارآیی، به دنبال لپ تاپی باشید که دارای صفحه کلید با نور پس زمینه کامل با dished keys و ample key travel و همچننین پد لمسی جادار و دقیق باشد.

برای متخصصان ساند پروداکشن و تولید موسیقی، لپ تاپ های خاصی با ارائه ابزارهای ورودی تخصصی که برای بهبود فرآیند خلاقانه و ساده سازی جریان های کاری طراحی شده است، طراحی شده است. نمونه هایی از این ویژگی ها عبارتند از ASUS Dial و DialPad که به ترتیب عملکرد ورودی چرخشی یا چرخشی مجازی را ارائه می دهد. با این ویژگی ها به راحتی می توانید در محور زمان حرکت کنید یا زیری و بمی صدا را تنظیم نمایید یا آهنگ ها را با دقت گوش کرده، pitch را تنظیم کنید و به راحتی سرعت را کم و زیاد کنید.

ASUS Zenbook Pro 14 OLED

انتخاب ما: ASUS Zenbook Pro 14 OLED

برای انتخاب لپ تاپ برای تولید موسیقی ASUZ Zenbook Pro 14 OLED انتخاب مناسبی است. این لپ تاپ دارای تعادل کاملی در بین قابلیت حمل و قدرت دارد. با صفحه نمایش 5/14 اینچی OLED NanoEdge با فرکانس 120 هرتز، بدنه نازک 9/17 میلی متری آن بسیار جمع و جور بوده و به راحتی داخل کیف شما می شود و از آن بیرون می آید. این لپ تاپ همچنین سبک است و فقط 6/1 کیلوگرم وزن دارد. این مدل لپ تاپی عالی برای همراهی شما است و شما را در پروژه های تان همراهی می کند. به علاوه، ASUS DialPad، دستگاه ورودی چرخشی مجازی قابل تنظیم است که گزینه ای مفید برای شما است.

بدنه جمع و جور Zenbook Pro 14 OLED دارای قطعاتی قوی است. به دلیل سیستم خنک کننده قدرتمند در این لپ تاپ، می توانید از همه قدرت آن استفاده کنید.

Zenbook Pro 14 OLED دارای 16 گیگابایت رم داخلی و یک اسلات SO-DIMM در دسترس است، بنابراین رم را می توان تا 48 گیگابایت ارتقا داد. به علاوه، می توانید حداکثر 2 ترابایت حافظه SSD Snappy M.2 NVMeTMPCLLeR4.0 را انتخاب کنید تا بتوانید فایل هایتان را همیشه همراه خود نگه دارید.

Zenbook Pro 14 OLED با شاسی باریک و جمع و جور خود، پورت های ورودی/ خروجی زیادی را در خود جای داده است! این دستگاه دارای یک پورت USB 3.2 Gen 2 Typr-A و یک پورت USB 3.2 Gen 2 Type-C است. علاوه بر این، یک پورت HDMI و یک جک صوتی 5/3  میلی متری ترکیبی نیز در آن گنجانده شده است. حتی یک کارت خوان SD 4.0 نیز وجود دارد.

انتخاب دیگر: Zenbook Pro 14 Duo OLED

اگر در حالی که حرکت می کنید زیاد کار می کنید و بودجه کافی هم دارید، گزینه دیگری که می توانید در نظر بگیرید Zenbook Pro 14 Duo OLED است. لپ تاپ منحصر به فرد دارای دو نمایشگر است تا فضای کار بیشتری را به کاربر بدهد. ScreenPadTM Plus آن را می توان با توجه به نیازهای شما ضافه کرد تا کیفیت صدا در حال حرکت بالا باشد. تنظیم صفحه دوگانه هنگام اجرای زنده نیز بسیار اهمیت دارد، زیرا شما می توانید ابزارهای خلاقانه تری را همزمان نمایش بدهید. این ابزارهای خلاقانه می تواند میکس زنده، برنامه ریزی یک لیست برای پخش یا تنظیمات مختلف نرم افزار صوتی در هنگام پخش را کاملا امکان پذیر می کند.

اگر نیازی نیست که لپ تاپ خود را زیاد حرکت بدهید و بیشتر در یک مکان ثابت کار می کنید، Zenbook Pro 16X OLED با صفحه نمایش 16 اینچ را توصیه می کنیم. این دستگاه با اجزای قدرتمندتر و سیستم خنک کننده بهتر می تواند در خدمت شما باشد.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed