اشتراک گذاری

آموزش نحوه شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد

چه کاربر لپ تاپ باشید یا از کامپیوترهای دسکتاپ استفاده کنید، حتما می دانید که سازندگان این محصولات به صورت پیش فرض یکسری تنظیمات را برای دکمه های کیبورد در نظر گرفته اند. حتی علاوه بر خود دکمه ها، برخی از کلیدهای ترکیبی روی کیبورد نیز برای کاربرد خاصی از قبل تنظیم شده است. اما شما مجبور نیستید همیشه با این کلیدها و تنظیمات پیش بروید و می توانید با شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد، آنها را مطابق سلیقه و خواست خودتان تنظیم کنید.

با تغییر دادن دکمه های کیبورد در واقع شما می توانید هر دکمه ای را برای بیشترین کاری که انجام می دهید و با آن راحت ترید، تنظیم کنید. خصوصا در مواردی که با مشکل کار نکردن کیبورد در برخی دکمه ها مواجه هستید، می توانید عملکرد دکمه های اصلی را تغییر دهید و از آنها استفاده کنید. در این مقاله از نمایندگی ایسوس به بررسی روش هایی که می توانید با آن شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد خود را انجام دهید را بررسی می کنیم.

شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد

مزیت های شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد

قبل از بررسی نحوه انجام این کار بهتر است ببینیم اصلا چرا باید دکمه های روی کیبورد را تغییر داد و این کار چه مزیت هایی دارد. اصلی ترین مورد این است که شما با انجام این تغییرات می توانید صفحه کلید را دقیقا همانطور که با آن راحت ترید تنظیم کنید. خصوصا برای برخی از کاربران که کارهای مخصوصی را با سیستم انجام می دهند و با برخی از دکمه ها بیشتر سروکار دارند، تنظیم آن روی راحت ترین حالت ممکن می تواند مفید باشد. از طرفی گاهی اوقات برخی از دکمه های روی کیبورد خراب شده و از آنجایی که کاربران پول و زمان کافی برای تعمیر کیبورد یا خرید یک صفحه کلید جدید را ندارند، می توانند با تنظیم کردن کم استفاده ترین دکمه روی کیبورد، از آن استفاده کنند. با شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد می توان میانبرهای ساده تری را برای انجام برخی از کارها ایجاد کرد و به این ترتیب سرعت عمل بالاتری در زمان کار با سیستم داشت. برای مثال می توانید آن را طوری تنظیم کنید که تنها با زدن یک دکمه برنامه مورد نظرتان به سرعت اجرا شود. در نهایت شخصی سازی دکمه های روی کیبورد مزیت های زیادی را برای گیمرها دارد و آنها می توانند دسترسی راحت تری به دکمه های بازی شان داشته باشند.

چطور می توان دکمه های روی کیبورد را شخصی سازی کرد؟

بهترین و اصلی ترین شیوه ای که برای شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد وجود دارد استفاده از یک سری نرم افزارهای اختصاصی است که در این زمینه کارایی دارند. این نرم افزارها که اختصاصا برای این منظور طراحی شده اند به راحتی به شما این امکان را می دهند تا دکمه های روی کیبورد را همانطور که می خواهید تغییر داده و تنظیم کنید. برنامه های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. در ادامه برخی از کاربردی ترین آنها و نحوه عملکردشان در زمینه تغییر دکمه های کیبورد را توضیح می دهیم.

تغییر دکمه های کیبورد با نرم‌ افزار Sharp Keys 

یکی از بهترین انتخاب برای شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد، نرم ‌افزار Sharp Keys است. این برنامه عملکرد ساده ای دارد و کار با آن بسیار راحت است. کافی است برنامه را نصب و اجرا کرده و سپس تنها با تایپ نام یک کلید روی کیبوردتان، عملکرد جدید آن را تعریف و آن را تغییر دهید. برای مثال فرض کنید می خواهید از این پس دکمه shift تبدیل به دکمه space شود. کافی است آن را سرچ کرده و همان موقع نیز دکمه space را فشار دهید. به همین سادگی در کمترین زمان ممکن دکمه مورد نظر شما تغییر می کند و دیگر نیازی به دردسرهای قبلی نیست. به همین ترتیب تمام کلیدهای خود را تغییر داده و در نهایت برای این که این تغییرات اعمال شود، دکمه Write to Registry را بزنید. در نهایت کافی است یک بار سیستم را ریستارت کرده تا تغییرات دکمه های کیبورد اعمال شود و بتوانید از آنها استفاده کنید. حتی اگر بخواهید عملکرد دکمه هایی که تغییر داده اید را به حالت قبل برگردانید هم می توانید روی کلیدها کلیک کرده و با زدن گزینه Delete عملکرد آنها را به حالت قبل برگردانید. با زدن دکمه Write to Registry تغییرات را اعمال کرده تا به این ترتیب همه چیز به حالت پیش فرض برگردد.

تغییر عملکرد دکمه های کیبورد با نرم‌ افزار Sharp Keys

شخصی سازی دکمه های کیبورد با نرم ‌افزار Key Tweak

نرم افزار پیشنهادی بعدی برای شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد، نرم ‌افزار Key Tweak است. با استفاده از این نرم افزار هم می توانید با چند مرحله ساده عملکرد دکمه های روی کیبورد را تغییر داده و آنها را شخصی سازی کنید. استفاده از این برنامه نیز بسیار راحت است و کافی است ابتدا آن را نصب و اجرا کنید. در این برنامه تمام کلیدهای کیبورد به صورت تصویری در برنامه به شما نمایش داده می شود. در نتیجه می توانید به راحتی با مشاهده کلیدها و انتخاب آنها، عملکردشان را تغییر دهید. بعد از انتخاب کلیدی که می خواهید تغییر دهید باید  کلیدی که می خواهید به آن تغییر کند را از منوی کشویی Choose New Remapping انتخاب کنید. اگر برای انجام تغییرات با این برنامه سوال یا مشکلی داشته باشید نیز می توانید از راهنمای کاربر که در پایین برنامه قرار دارد کمک بگیرید. در نهایت بعد از این که تغییرات را اعمال کردید می توانید برای تایید نهایی کلید apply را زده تا کلیدهای کیبورد مطابق میل شما تغییر کند. برای این که تمامی تنظیمات را به حالت پیش فرض برگردانید هم می توانید از کلید Restore All Defaults استفاده کنید.

نرم ‌افزار Microsoft Keyboard Layout Creator

نرم افزار آخری که در این مقاله از نمایندگی ایسوس برای شخصی سازی عملکرد دکمه های کیبورد آن را پیشنهاد می کنیم، نرم ‌افزار Microsoft Keyboard Layout Creator است. این برنامه که محصول شرکت مایکروسافت است یکی از بهترین و امن ترین نرم افزارهایی است که می توانید از آن برای تغییر دادن دکمه های صفحه کلید استفاده کنید. البته در این نرم افزار یک سری محدودیت ها وجود دارد و نمی توان دکمه ها و کلیدهای اصلی مانند  Shift و Caps Lock را در این برنامه شخصی سازی کرد. بعد از باز کردن برنامه باید ابتدا گزینه File و سپس Load Existing Keyboard را انتخاب کنید. حالا می توانید نحوه نمایش دکمه های صفحه کلید را مطابق چیزی که در نظر دارید تنظیم کرده و تغییر دهید. کافی است دکمه مورد نظر را انتخاب کرده و با دنبال کردن دستوراتی که در برنامه مشاهده می کنید، آنها را شخصی سازی کنید.

Rate this post