اشتراک گذاری

روش های تقویت امنیت لپ تاپ

امروزه با توجه به انواع گوناگون ویروس ها و بدافزار های موجود برای لپ تاپ ها تقویت امنیت لپ تاپ از موارد ضروری میباشد. انواع ویروس ها عبارت اند از : تروجان ها ، کیلوگر ها ، رنسوموئر ها ، اسپایوئر ها و .. می باشند. اسپایوئر ها همانطور که از نامشان پیداست، به بررسی و هک کردن اطلاعات و فعالیت های شما از لپ تاپ یا کامپیوتر ها شما می پردازد. هکر ها نیز برای ربودن اطلاعات شما از این ویروس ها استفاده می کنند. رنسوموئر ها نیز مانع استفاده از فایل ها و برخی اطلاعات مهم شما در لپ تاپ می شوند. کیلوگر ها با وارد کردن اطلاعات ناشناس به دسکتاپ لپ تاپ شما اقدام به هک کردن اطلاعات شما می کنند.

روش های تقویت امنیت لپ تاپ

روش های تقویت امنیت لپ تاپ

 خوشبختانه راهکار ها و تکنیک های زیادی جهت تقویت امنیت لپ تاپ وجود دارند که در این مطلب از نمایندگی لپ تاپ ایسوس به آن ها می پردازیم. راهکار های افزایش امنیت لپ تاپ شما عبارت اند از :

1. نصب نرم افزاری آنتی ویروس باکیفیت

احتمالا بهترین راه برای جلوگیری از آسیب های بدافزاری و ویروسی نشدن دستگاه شما ، نصب برنامه ی آنتی ویروس میباشد. در حال حاضر ، تعداد بسیار زیادی از برنامه ها و نرم افزار های آنتی ویروس وجود دارند که انتخاب بهترین آن ها یک چالش بزرگ محسوب میشود. بیشتر کاربران لپ تاپ و کامپیوتر بر این باور هستند که نصب برنامه های آنتی ویروس رایگان میتوانید کارایی مناسبی جهت جلوگیری کردن در برابر ویروسی شدن دستگاه ها را ایجاد کنند. اما متاسفانه ، نرم افزاری های رایگان معمولا نمیتونن حفاظت کافی در برابر ویروس ها و بدافزار های موجود ایجاد کنند. از این رو بهتر است با نصب نرم افزار های آنتی ویروس حرفه ای با کد اشتراک مخصوص را روی لپ تاپ یا دیوایس ویندوزی خود نصب نمایید. دلیل حفاظت بالای نرم افزار های حرفه ای یا به اصطلاح اکانتی این است که ، به طور خودکار در طول روز در حال آپدیت و بروزرسانی میباشند و به همین دلیل در صورتی که ویروس یا بد افزاری به دستگاه شما وارد شود ، به سرعت میتوانند در برابر ویروسی شدن دستگاه جلوگیری کرده و بدافزار های موجود را از بین ببرند.

2 . انجام اسکن های روزانه و روتین

یکی دیگر از مواد تقویت امنیت لپ تاپ شما به انجام اسکن های مداوم و روتین برمیگردد. بطور کلی ویروس های کامپیوتری تلاش میکنند که با فرار کردن از موتور های حفاظت کامپیوتر یا لپ تاپ شما ، دستگاه را ویروسی کنند. همیشه هزاران تحدید جدید وجود دارند که میتوانند به سیستم عامل دستگاه شما ضربه بزنند. انجام اسکن روزانه به هارد دیسک شما این اجازه را میدهد تا با ایجاد یک لایه ی حفاظتی از ایجاد اختلال در خود هارد یا سیستم عامل جلوگیری شده و دستگاه شما در سلامت کافی به کار خود ادامه دهد. این اقدام بهترین راه برای شناسایی ، جداسازی و از بین بردن بدافزار ها و ویروس ها میباشد.

3 . آپدیت نگه داشتن آنتی ویروس ها

بیشتر برنامه های آنتی ویروس برای علمکرد موثر خود نیاز به آپدیت و بروزرسانی دارند. بدون این بروزرسانی های امنیتی آن ها ممکن است نتوانند در برابر بدافزار ها عملکرد مفیدی از خود داشته باشند. به عنوان یک کاربر ویندوز ، مسئولیت شما اطمینان حاصل کردن از تاریخ دقیق لایسنس آنتی ویروس میباشد.

4 . استفاده کردن از رمز های عبور بلند و ترکیبی

 برخی از ویروس ها و بدافزار ها طراحی شده اند که رمز عبور اطلاعات مهم شما را شناسایی و به سرقت ببرند. رمز عبور یا کلمه عبور قوی تشکیل شده از حروف بزرگ و کوچیک ، اعداد و همچنین نماد ها میباشد. نکته ی مهم دیگر درباره ی رمز عبور اطلاعات که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که ، حتما از رمز های متفاوت استفاده نمایید و از تعریف رمز های مشابه خود داری کنید.

5 . نصب فایروال برای افزایش امنیت لپ تاپ

 از دیگر عوامل تقویت امنیت لپ تاپ میتوان به نصب و فعالسازی فایروال اشاره نمود. فایروال میتوان فعال های مشکوک در سراسر شبکه کامپیوتر شما را شناسایی کرده و شما را از این موضوع اگاه سازد. و بطور کلی از دانلود و نصب برنامه های مشکوک و بدافزار جلوگیری کند.

6 . هرگز روی لینک ها و ایمیل های ناشناس کلیک نکنید

 شما هرگز نباید بر روی هیچ لینکی کلیک کنید یا یک ایمیل را باز کنید اگر فرستنده آن ناشناس میباشد. به عنوان یک کاربر کامپیوتر، هیچ وقت نباید هیچ پیوست ایمیلی را بدون اسکن اولیه آن برای بدافزار باز کنید.

7 . فایل های پوشه ی دانلود خود را مورد بررسی قرار دهید

بیشتر ما عادت داریم که فایل های زیادی از جمله موسیقی، برنامه ها و فیلم ها را از اینترنت دانلود کنیم. متاسفانه، این اقدام باعث ایجاد یک دروازه میشود که از طریق آن پای انواع ویروس ها و انواع مختلفی از بدافزار ها به کامپیوتر شما را باز میکند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که تنظیمات امنیتی مرورگر شما به اندازه کافی قوی و دقیق هستند تا دانلودهای غیرمجاز را شناسایی و جلوگیری کنند.

موارد عمومی برای بالابردن امنیت لپ تاپ

 به غیر از مواد تخصصی که نیاز است جهت تقویت امنیت لپ تاپ خود انجام دهید، یکسری موارد عمومی نیز وجود دارند که حفظ و انجام شما به افزاری امنیت لپ تاپ شما کمک ویژه ای خواهد کرد. این موارد عبارت اند از :

  • تعریف کردن رمز ورود برای لپ تاپ : این امر به شما کمک میکند تا در صورتی گم شدن یا دزدیده شدن لپ تاپ شما ، امکان باز شدن دستگاه به راحتی وجود نداشته باشد و دسترسی به اطلاعات شما بسیار دشوار گردد.
  • بکاپ یا پشتیبان گیری روزانه از فایل ها و اطلاعات : اطلاعات مهم خود را با استفاده از بکاپ های منظم در یک درایو خارجی یا در محیط ابر ذخیره کنید.
  • شبکه ی Wi-Fi امن : در اتصال به شبکه های Wi-Fi عمومی احتیاط کنید و از شبکه های امن VPN استفاده کنید.
  • فعال سازی کد دو مرحله ای : برای ورود به سیستم خود یا به سرویس های آنلاین از کد دومرحل های (مثل ارسال کد به تلفن همراه) استفاده کنید.
  • به روز رسانی BIOS : BIOS لپتاپ را به روزرسانی کنید تا از آخرین موارد امنیتی بهرهمند شوید.

تقویت امنیت لپ تاپ به کمک کارشناس

این اقدامات میتوانند به بهبود امنیت لپتاپ شما کمک کنند. همچنین در طول زمان، با اطلاعات جدید در مورد تهدیدات امنیتی آشنا شده و اقدامات مناسب اعمال کنید. همچنین با استفاده از آنتی ویروس ها و ویروس کش های حرفه ای و لایسنس دار از امنیت دستگاه خود در برابر عوامل بدافزاری بهره مند شوید. همچنین می توانید برای افزایش امنیت لپ تاپ از کارشناسان تعمیر لپ تاپ ایسوس کمک بگیرید.

👇 مقالات دیگر نمایندگی ایسوس را از قلم نیندازید 👇

5/5(1 امتیاز)