اشتراک گذاری

چطور فایروال ویندوز 10 را فعال کنیم؟

فایروال در ویندوز به عنوان یک سد محافظتی عمل می کند. در واقع می توان گفت که فایروال در قالب یک نرم افزار یا سخت افزار است که می تواند از شبکه در مقابل نفوذ بدافزارها و هکرها یا ترافیک های مخرب محافظت کند. فایروال مانع دسترسی های مخرب و غیر مجاز به شبکه می شود و نفوذ مهاجمان به سیستم را مسدود می کنند. بنابراین بدون شک در صورتی که قصد یک سری نرم افزارها روی سیستم را داشته باشیم فایروال ممکن است مانع نصب شود. به این ترتیب به غیر فعال سازی فایروال نیاز است تا بتوان کارهایی مانند نصب برنامه ها یا به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزارها را انجام داد.

در بررسی دلایل دانلود نکردن لپ تاپ و روش های رفع آن فعال بودن فایروال یکی از گزینه هاست. بعد از غیر فعال کردن نیز برای حفظ امنیت شبکه، تبادل بسته های اطلاعاتی بین شبکه ای و کنترل ترافیک های ورودی و خروجی، مجددا به فعال کردن فایروال ویندوز 10 نیاز است. در ادامه روش های فعال کردن فایروال ویندوز 10 و همچنین نحوه غیرفعال کرده این برنامه را به شما آموزش می دهیم. کارشناسان نمایندگی لپ تاپ ایسوس در مرکز سخت افزار ایران هم برای ارائه مشاوره رایگان و خدمات تخصصی تر، در خدمت شما هستند.

چطور فایروال ویندوز 10 را فعال کنیم؟

روش های فعال کردن فایروال ویندوز 10

برای دسترسی به گزینه فایروال و غیر فعال سازی یا فعال کردن آن می توانید از مسیرهای زیر استفاده کنید:

  • فعال سازی فایروال از طریق کنترل پنل
  • فعال سازی از طریق Windows Security
  • غیر فعال کردن تنظیمات فایروال از طریق CMD
  • استفاده از دستور پاورشل ویندوز برای فعال کردن تنظیمات فایروال

فعال سازی فایروال در ویندوز 10 از طریق کنترل پنل

یکی از گزینه های فعال سازی فایروال ویندوز 10 استفاده از کنترل پنل ویندوز است. برای دسترسی به فایروال از طریق کنترل پنل، در بخش استارت ویندوز عبارت کنترل پنل را تایپ کرده یا اینکه از طریق پنجره Run و تایپ دستور control firewall.cpl، به این بخش دسترسی پیدا کنید. بعد از ورود به کنترل پنل ویندوز باید روی بخش System and Security کلیک کنید.

در ادامه در صفحه ای که نمایش داده می شود، روی گزینه Windows Defender Firewall کلیک کنید. برای فعال کردن فایروال ویندوز 10 باید از منوی سمت چپ گزینه Turn Windows Defender Firewall را روی حالت on قرار دهید. در صورت نیاز به غیر فعال کردن فایروال نیز کافی است همین گزینه را روی حالت off بگذارید.

فعال سازی فایروال در ویندوز 10 از طریق کنترل پنل

فعال سازی فایروال ویندوز از طریق Windows Security

از طریق Windows Security نیز می توان فایروال را فعال یا غیر فعال کرد. برای دسترسی به Windows Security باید این عبارت را در منوی سرچ ویندوز تایپ کرده و آن را جست و جو کنید. سپس آن را باز کرده و در بین گزینه های لیست روی گزینه Firewall & network protection کلیک کنید.

کاری که در ادامه باید برای فعال کردن فایروال ویندوز 10 انجام دهید، انتخاب گزینه Private Network است. در نهایت نیز باید گزینه Windows Defender Firewall را روی حالت on قرار دهید تا به این ترتیب فایروال در ویندوز فعال شود. باز هم با انتخاب گزینه off می توان فایروال را غیر فعال کرد.

فعال سازی فایروال ویندوز از طریق Windows Security

غیر فعال کردن تنظیمات فایروال از طریق CMD

گزینه های بالا روش های راحتی برای فعال کردن فایروال ویندوز 10 بودند. با این حال در صورت نیاز می توان از دستور CMD نیز برای غیر فعال سازی فایروال استفاده کرد. برای دسترسی به منوی CMD باید در قسمت Type here to search آن را تایپ کرده و بعد از آن گزینه Run as Addministrator را انتخاب کنید. با دستور netsh advfirewall set فایروال غیر فعال می شود.

غیر فعال کردن تنظیمات فایروال از طریق CMD
غیر فعال کردن تنظیمات فایروال از طریق CMD

استفاده از دستور پاورشل ویندوز برای فعال کردن تنظیمات فایروال

پاورشل ویندوز بخش دیگری است که می توان از آن برای فعال کردن فایروال ویندوز 10 یا غیر فعال کردن آن استفاده کرد. NetSecurity PowerShell یک ماژول جدید است که در نسخه های ویندوز سرور 2012 به بعد در دسترس است و در ویندوز 10 نیز می توان به آن دسترسی یافت. با استفاده از این گزینه می توان فایروال ویندوز را فعال یا غیر فعال کرد.

تغییر دادن تنظیمات فایروال در ویندوز 10

در مواردی بعد از فعال کردن فایروال ویندوز 10، ممکن است برای اجرای برخی از برنامه ها مانند دانلود منیجر با مشکلاتی مواجه شوید. در این شرایط یا باید در بخش OPTION گزینه NO PROXY / SOCKS را انتخاب کنید یا اینکه از طریق منوی استارت ویندوز و ورود به قسمت تنظیمات، به Windows Firewall دسترسی پیدا کنید. حال در این قسمت باید تنظیمات فایروال را بر اساس موارد زیر تغییر دهید تا دیگر فعال کردن فایروال اختلالی در اجرای برنامه هایی مانند دانلود منیجر به وجود نیاورد:

  • در بخش General گزینه Do not allow exceptions option را غیر فعال کنید.
  • در تب Exceptions قسمت Internet Download Manager را روی حالت فعال قرار دهید.
  • در صورت نبودن گزینه Internet Download Manager، با کلیک کردن روی Add Program گزینه IDM را انتخاب کنید.
تغییر دادن تنظیمات فایروال در ویندوز 10
5/5(1 امتیاز)