اشتراک گذاری

آموزش نحوه ردیابی لپ تاپ گم شده یا سرقتی

گم کردن لپ تاپ یا سرقت آن یکی از بدترین اتفاقاتی است که می تواند برای هر کسی بیفتد، اما قطعا دور از انتظار نیست و سارقان همیشه در کمین اند. خصوصا با توجه به هزینه های بالای خرید لپ تاپ و بالا رفتن قیمت این محصولات، اگر لپ تاپ مان را گم کنیم یا این که آن را بدزدند، چه کنیم؟ آیا امکان ردیابی لپ تاپ گم شده یا سرقتی وجود دارد؟

خوشبختانه هم کمپانی اپل و هم مایکروسافت قابلیت هایی را به محصولات خود اضافه کرده اند که از این طریق می توان لپ تاپ ها را ردیابی و آنها را پیدا کرد. اما آیا همیشه و به همین راحتی می توان از این قابلیت ها استفاده کرد؟ قطعا خیر. برای استفاده از این ویژگی ها باید از قبل اقداماتی را انجام داد تا در زمان نیاز بتوان با استفاده از آنها لپ تاپ مورد نظر را پیدا کرد. در این مقاله از نمایندگی ایسوس با ما همراه باشید تا با تمام گزینه ها و روش های ردیابی لپ تاپ آشنا شویم و یاد بگیریم که تحت چه شرایطی می توان از آنها استفاده کرد.

آموزش نحوه ردیابی لپ تاپ گم شده یا سرقتی

روش های ردیابی لپ تاپ چیست؟

چندین گزینه متفاوت وجود دارد که با استفاده از آنها می توان لپ تاپ ها را ردیابی کرد. با توجه به توصیه های کارشناسان تعمیر لپ تاپ ایسوس استفاده از این روش ها بسته به این دارد که از قبل کدام گزینه ها را در سیستم فعال کرده باشید، چرا که برای استفاده از هر کدام از روش های ردیابی لپ تاپ باید قبل از این که لپ تاپ شما گم شود یا این که به سرقت برود آنها را فعال کرده باشید. بهترین روش های ردیابی کردن لپ تاپ در صورت گم شدن یا سرقت شامل موارد زیر می شود:

  • استفاده از قابلیت Find my device
  • ردیابی کردن لپ تاپ از طریق جیمیل
  • استفاده از دراپ باکس برای ردیابی کردن لپ تاپ
  • ردیابی از طریق GPS
  • استفاده از نرم افزارهای اختصاصی ردیابی لپ تاپ
  • ردیابی از طریق سامانه همیاب 24

در ادامه این مطلب روش استفاده از هر کدام از این روش ها و شرایطی که می توان از آنها استفاده کرد را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

استفاده از قابلیت Find my device

اولین گزینه کاربردی برای ردیابی لپ تاپ استفاده از گزینه Find my device است، البته اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید. در صورتی که سیستم عامل شما مک است باید از گزینه Find my mac استفاده کنید. برای فعال کردن این قابلیت در سیستم ویندوزی خود باید ابتدا وارد بخش تنظیمات دستگاه شده و در آن بخش گزینه Update & Security را پیدا کنید. در این قسمت به دنبال گزینه Find my device بگردید و آن را روی حالت فعال قرار دهید. حال هر زمانی که شما لپ تاپ خود را گم کنید یا این که آن را بدزدند، می توانید ابتدا وارد حساب کاربری مایکروسافت خود شده و سپس بر اساس آخرین موقعیت مکانی لپ تاپ تان آن را پیدا کنید. اگر سیستم شما اپل باشد می توانید علاوه بر ردیابی کردن لپ تاپ از این طریق کارهای دیگری مانند کنترل از راه دور سیستم یا قفل کردن آن را هم انجام دهید.

استفاده از قابلیت Find my device

ردیابی کردن لپ تاپ از طریق جیمیل

گزینه بعدی برای این که با استفاده از آن بتوانید لپ تاپ خود را در صورت گم شدن یا سرقت رفتن ردیابی کنید، گزینه جیمیل است. در واقع شما در این روش از آدرس آی پی برای پیدا کردن لپ تاپ استفاده می کنید. البته زمانی که کسی لپ تاپ را روشن کند و در حال استفاده از آن باشد شما می توانید با استفاده از این آدرس آی پی لپ تاپ را ردیابی کنید. در این روش شما تنها می توانید محدوده نسبی قرارگیری لپ تاپ را پیدا کنید و مکان دقیق آن مشخص نمی شود. برای استفاده از این روش باید با استفاده از یک سیستم دیگر وارد اکانت جیمیل خود شده و در منوی سمت راست صفحه، وارد بخش Details شوید.

حالا برای شما پنجره ای باز می شود که در آن می توانید اطلاعات دستگاه هایی که اخیرا از این آدرس جیمیل استفاده کرده اند را مشاهده کنید. با کلیک کردن روی نام دستگاه و سپس مشاهده جزئیات می توانید آدرس آی پی لپ تاپ و محدوده ای که در آن قرار دارد را مشاهده کنید. همان طور که گفته شد در این روش امکان ردیابی لپ تاپ به صورت کاملا دقیق وجود ندارد و برای استفاده از آن در صورت سرقت رفتن باید از یک مرجع قضایی کمک بگیرید.

استفاده از دراپ باکس برای ردیابی کردن لپ تاپ

دراپ باکس هم گزینه دیگری است که می توان از آن مانند جیمیل برای ردیابی لپ تاپ کمک گرفت و عملکرد آن بر اساس ردیابی آدرس آی پی است. برای استفاده از این گزینه باید وارد حساب کاربری دراپ باکس خود شده و در آن جا ابتدا روی گزینه تنظیمات و سپس بخش Security کلیک کنید. حالا در بخش Most recent activity می توانید آدرس آی پی لپ تاپ خود را ردیابی کنید. البته باز هم این روش به صورت تقریبی محدوده ای که لپ تاپ در آن قرار دارد را نشان می دهد و دقیقا نمی توان مکان لپ تاپ را پیدا کرد. مقاله « چگونه از آدرس IP خود مطلع شویم » شاید بتواند اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما بدهد که می توانید از آن استفاده کنید.

استفاده از دراپ باکس برای ردیابی کردن لپ تاپ

ردیابی از طریق GPS

اگر می خواهید بدون نگرانی و به راحتی هر چه تمام تر به صورت کاملا دقیق لپ تاپ خود را ردیابی کنید، یکی از بهترین گزینه ها استفاده از ابزارهای بسیار کوچک GPS روی سیستم است. کافی است یکی از آنها را تهیه کنید و آن را درون لپ تاپ قرار دهید. حالا می توانید با کمک این ابزار کوچک به صورت کامل دقیق مکان لپ تاپ را پیدا کنید. در نتیجه یکی از دقیق ترین روش های ردیابی لپ تاپ در صورت سرقت یا گم شدن، استفاده از GPS است.

استفاده از نرم افزارهای اختصاصی ردیابی لپ تاپ

راه حل بعدی برای ردیابی لپ تاپ کمک گرفتن از نرم افزارهایی است که اختصاصا برای این منظور طراحی شده اند. یکی از این نرم افزارها، برنامه کاربردی PREY می باشد. البته برای استفاده از این روش قطعا باید از قبل نرم افزار را روی سیستم خود نصب کرده باشید. حالا کافی است شخصی که لپ تاپ را به سرقت برده آن را روشن کند و به اینترنت وصل شود. به محض اتصال به اینترنت نرم افزار PREY اطلاعات کاملی از موقعیت سیستم را برای شما ارسال می کند. برای مثال آدرس آی پی شبکه وای فای که لپ تاپ به آن متصل شده یا این که یک تصویر از دسکتاپ دستگاه. کار جالب دیگری که این نرم افزار برای ردیابی کردن لپ تاپ انجام می دهد این است که به صورت کاملا نامحسوس وب کم لپ تاپ را فعال می کند و از چهره شخصی که در حال کار با سیستم است یک عکس برای شما می فرستد. این نرم افزار کاربردی مکان یابی و یافتن لپ تاپ های گم شده و سرقتی را بسیار راحت می کند.

ردیابی لپ تاپ از طریق سامانه همیاب 24

در نهایت می توانید از سامانه ای به نام سامانه همیاب 24 برای ردیابی کردن سیستم مفقود شده تان کمک بگیرید. این سامانه یک سامانه جامع کشوری است که هدف آن جلوگیری از وقوع جرم است. البته برای استفاده از این سامانه برای ردیابی لپ تاپ باید از قبل مشخصات سیستم را در آن ثبت کرده باشید. در نتیجه می توانید از آن برای ردیابی کردن دستگاه در صورت سرقت یا گم شدن کمک بگیرید. کاری که این سامانه انجام می دهد این است که اگر لپ تاپ توسط کلانتری ها پیدا شد، به شما در خصوص پیدا شدن آن اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین زمانی که لپ تاپ شما در این سامانه ثبت شده باشد از خرید و فروش آن هم جلوگیری می شود. البته باز هم برای بهره بردن از مزیت های این سامانه باید از قبل در آن مشخصات سیستم خود را ثبت کرده باشید تا بتوانید در زمانی که نیاز است از آن استفاده کنید.

Rate this post