اشتراک گذاری

تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس

سوکت شارژ لپ تاپ را به عنوان نقطه اتصال شارژر با مدار تغذیه می شناسند که باعث شارژ باتری لپ تاپ می شود. کاربران ممکن است هنگام استفاده از لپ تاپ با خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس مواجه شوند. این خرابی بر اساس نوع آن، باید ابتدا تشخیص داده شده و سریعا توسط یکی از تعمیرکاران مجرب و خبره تعمیر شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به جزئیات خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس و نحوه تعمیر آن بخش پردازیم.

خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس

دلایل خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس

خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس دلایل زیادی دارد. این دلایل شامل استهلاک سوکت بر اثر وارد و خارج کردن شارژر به دفعات زیاد، وارد کردن و یا خارج کردن شارژر در زاویه نادرست، کشیده شدن سیم شارژر و باقی ماندن در همان حالت، وارد کردن ضربه به لپ تاپ، وجود نوسانات الکتریکی در برق لپ تاپ و … می شوند.  

در صورتی که با انجام دادن هریک از این کارها باعث خرابی سوکت شارژر لپ تاپ شده اید، کافی است با نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسوس تماس بگیرید. همکاران ما می توانند در اسرع وقت نسبت به تشخیص مشکل و تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ asus اقدام کنند.

علائم خرابی سوکت شارژ لپ تاپ asus

با تشخیص درست علائم خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس و دیگر برندها می توان اقدامات لازم و صحیحی برای تعمیر این قطعه انجام داد. علائم خرابی از قرار زیر هستند:

  • آسیب دیدن پین داخلی جک DC
  • آسیب دیدگی کامل جک شارژر
  • داغ شدن و یا جرقه زدن جک DC هنگام اتصال و یا در طول فرآیند شارژ شدن
  • خارج شدن جک DC از لپ تاپ
  • سوختن ترک مادربرد لپ تاپ 
  • حرکت کردن و یا به اصطلاح لق زدن پین های جک لپ تاپ در هنگام متصل شدن به جک داخلی مادربرد

انواع سوکت شارژ لپ تاپ

سوکت های شارژ لپ تاپ به دو شکل تولید می شوند. تکنسین های تعمیر لپ تاپ ایسوس با توجه به نوع سوکت نحوه تعمیر آن را انتخاب می کنند. سوکت هایی هستند که توسط پیچ به دستگاه متصل شده اند و برقراری اتصال آنها با برد، به واسطه سیم اتفاق می افتد. اما سوکت های دیگری هستند که پایه های آنها به طور مستقیم روی برد لحیم شده است. بنابراین نوع تعمیر این سوکت ها با یکدیگر متفاوت است.

تعمیر پورت شارژ لپ تاپ ایسوس

اقدامات پیش از تعمیر پورت شارژ لپ تاپ ایسوس

هنگام مواجهه با خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس و قبل از اینکه آن را برای تعمیر به تکنسین ها بسپارید، لازم است از درست کار کردن آداپتور دستگاه اطمینان حاصل کنید. اما در صورتی که جک DC در لپ تاپ معیوب شده باشد، دلیل آن مشخص است و احتیاج به بررسی نیست.

به منظور بررسی آداپتور لازم است ابتدا شارژر لپ تاپ به مین برد وصل شود. پس از آن با چک کردن ولتاژ خروجی آن و بررسی آن با ولتاژی که روی بدنه خود شارژر درج شده، می توان سلامت آن را چک کرد. چنانچه ولتاژ دریافتی مناسب بود، باید ایراد را در لپ تاپ جستجو کرد. اما لازم است اشاره کنیم که این روش ها به صورت صد در صد نمی توانند ایراد دستگاه را مشخص کنند.

روش های تعمیر سوکت شارژر لپ تاپ ایسوس

 با توجه به نوع آسیب دیدگی، برای تعمیر خرابی سوکت شارژر لپ تاپ ایسوس راهکارهای مختلفی وجود دارد. در ادامه هریک از این انواع خرابی این بخش و نحوه تعمیر آنها را بررسی می کنیم:

1. خرابی پین جک در لپ تاپ و نحوه تعمیر آن

در صورتی که پین جک لپ تاپ دچار خرابی شده باشد و یا کل جک معیوب باشد، دیگر هیچ روشی برای تعمیر آن وجود ندارد. بلکه مشکل تنها با تعویض سوکت شارژ برطرف می شود. برخی از تعمیرکاران ممکن است روش های دیگری از قبیل چسباندن پین را انجام دهند.

اما بهتر است برای رفع خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس این کار انجام نشود. چراکه اتصال ناپایدار جک DC و پین آداپتور دستگاه ممکن است باعث ایجاد گرما و داغی در لپ تاپ شود. ادامه این روند به مرور پین لپ تاپ را دچار آسیب کرده و حتی مادر برد را نیز با مشکل مواجه می کند. بنابراین با توجه به ریسک بالای این کار، توصیه می شود پورت شارژ لپ تاپ کلا تعویض شود.

2. جدا شدن کانکتورهای جک DC و نحوه تعمیر آن

هنگام خرابی سوکت شارژر لپ تاپ ایسوس چنانچه تشخیص داده شود یکی از کانکتور های جک DC از مادربرد جدا شده است، ابتدا باید کانکتور جک را از مادربرد خارج کرده و پس از آن اتصال بین آداپتور به جک DC را برقرار کرد. در این مرحله لازم است ولتاژ کانکتورها بررسی شود که نباید ولتاژی داشته باشند.

به منظور تعمیر سوکت شارژر لپ تاپ در این شرایط، ابتدا سیمی که دچار آسیب دیدگی شده و یا پین جدا شده از جک DC را پیدا می کنند. سپس آن را به درستی وصل کرده و لحیم می کنند. پس از آن می توان مجددا ولتاژ را بررسی کرد که باید با برقراری اتصال، ولتاژ وجود داشته باشد.

3. آسیب دیدگی پین جک و نحوه تعمیر آن

چنانچه هنگام خرابی سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس با سوختن ترک مادربرد یا آسیب دیدگی پین جک روبرو شدید، باید از تعمیرکاران مجرب و خبره کمک بگیرید. چراکه تعمیر این بخش به مهارت و دقت بیشتری نیاز دارد و یک اتصال نادرست می تواند لپ تاپ را با خسارات سنگینی مواجه کند.

به منظور تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ ایسوس باید ترک سوخته را پیدا کرده و پس از آن یک سیم را به صورت مستقیم از پین جک به ترک لحیم کرد. حالا برای اینکه آسیب دیدگی دوباره ایجاد نشود، مقداری چسب حرارتی روی آن ریخته و اتصال به مادربرد را محکم تر می کنند و به این ترتیب مقاومت آن بیشتر می گردد.

5/5(2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed