اشتراک گذاری

تعمیر ویبره موبایل ایسوس

ویبره یک موتور کوچک است که پس از زنگ خوردن موبایل یا هنگام بروز هشدار در موبایل به لرزش درآمده و کاربر را از آلارم مربوطه آگاه می کند. زمانی که شما در یک محیط شلوغ هستید شاید صدای زنگ گوشی شما را از تماس گرفته شده آگاه نکند اما ویبره با به لرزش درآوردن دستگاه باعث اطلاع شما نسبت به تماس های ورودی می شود. در این مطلب توضیحاتی پیرامون تعمیر ویبره موبایل ایسوس ارائه می شود. در مقاله تعمیر برد موبایل ایسوس، به خرابی ها و اشکالات این قسمت از دستگاه و نحوه تعمیر آن اشاره کردیم.

اینک یکی دیگر از بخش های برد یعنی ویبره و نحوه تعمیر آن را تجزیه و تحلیل می کنیم. موتور ویبره از یک موتور چرخشی الکتریکی ساده تشکیل شده است. زمانی که ویبره فعال می شود در واقع یک اختلاف پتانسیل بین دو سر کریستال مصنوعی به کار رفته در موتور ویبره ایجاد شده و شروع به لرزه درآوردن دستگاه می کند. چنانچه ویبره موبایل از کار بیفتد، شما ممکن است از برخی تماس ها و هشدارهای گوشی مطلع نشوید. خرابی ویبره دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری ایجاد می شود. در ادامه تمامی موارد تعمیر ویبره که زیر نظر متخصصین نمایندگی موبایل ایسوس جمع آوری شده است را بررسی می کنیم.

تعمیر ویبره موبایل ایسوس

نشانه های خرابی ویبره موبایل ایسوس

موارد متعددی تعمیر ویبره موبایل را به همراه دارند. اصلی ترین نشانه خرابی ویبره، کار نکردن آن است. ویبره یک قطعه سخت افزاری است که توسط نرم افزار موجود در سیستم عامل دستگاه فعال و مدیریت می شود. از این رو کار نکردن ویبره در وهله اول می تواند از غیر فعال بودن آن یا اختلال در بخش نرم افزاری نشأت گرفته باشد.

به طور کلی مواردی که تعمیر ویبره موبایل ایسوس را اجتناب ناپذیر می کنند عبارتند از: خاموش بودن قابلیت ویبره در گوشی، از کار افتادن ویبره در اثر بروز رسانی سیستم عامل دستگاه و از کار افتادن موتور ویبره در گوشی. برای رفع مشکل کار نکردن ویبره و مشکلات مشابه در این قسمت از دستگاه اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری انجام می شود.

روش های تعمیر ویبره موبایل ایسوس

تعمیر نرم‌افزاری ویبره موبایل ایسوس

همانطور که گفتیم، از جمله دلایل کار نکردن ویبره موبایل، اختلال در بخش نرم افزاری یا فعال نبودن ویبره است. به همین منظور در تعمیرات نرم افزاری راهکارهایی برای رفع مشکل پیشنهاد می شود. ابتدا از طریق مسیر Settings » Sounds & vibrations » vibrate while ringing اقدام به فعال سازی ویبره کنید.

پس از فعال کردن گزینه ی ویبرشن، موبایل ایسوس خود را ریست نمایید. اگر مشکل برطرف نگردید راهکار دوم را برای تعمیر ویبره موبایل ایسوس به کار بگیرید. روش دوم بروزرسانی اندروید است. به قسمت Settings » About device » Sotware update رفته و مراحل لازم را طی کنید. پس از بروز رسانی سیستم احتمالا مشکل برطرف خواهد شد.

این مطلب کاربردی را بخوانید: علت روشن نشدن موبایل ایسوس چیست؟

تنظیمات دسترسی موبایل را چک کنید

علاوه بر بخش تنظیمات صدای گوشی، شما برای تعمیر ویبره موبایل خود باید بخش منوی Accessibility اندروید را نیز چک کنید و ببینید که آیا ویبره دستگاه در این منو نیز فعال است یا خیر. در صورتی که ویبره در این بخش فعال نباشد باید از طریق مسیر زیر آن را فعال کنید:

  • ابتدا وارد بخش تنظیمات گوشی شده و گزینه Accessibility را انتخاب کنید
  • حال در زیر قسمت Interaction Controls روی بخش Vibration & haptic strength بزنید
  • مطمئن شوید که در این بخش تنظیمات ویبره انتخابی شما فعال باشد

در نظر داشته باشید که اگر به هر دلیلی از یک برنامه ای استفاده می کنید که تنظیمات اختصاصی ویبره خود را دارد، مانند برنامه Gboard، شما همچنین باید تنظیمات ویبره آن را نیز در این بخش فعال کنید.

رفع مشکل ویبره موبایل

شدت ارتعاش را تغییر دهید

بخش دیگر تنظیمات نرم افزاری که باید آن را تغییر دهید، شدت ارتعاش یا ویبره دستگاه است. اگر ویبره گوشی اندروید شما با وجود انجام صحیح تمامی تنظیمات گفته شده باز هم کار نکرد، این احتمال وجود دارد که شدت ارتعاش یا لرزش تنظیم شده گوشی روی کمترین میزان خود باشد. در نتیجه برای تعمیر ویبره موبایل خود باید از طریق مسیر زیر میزان شدت ویبره را افزایش دهید:

  • وارد بخش تنظیمات گوشی خود شده و از آن جا مسیر Sound and vibration > Vibration intensity. را دنبال کنید
  • از اسلایدرهای این بخش برای افزایش شدت ویبره برای تماس های ورودی، اعلان ها و تعامل های لمسی دستگاه استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که مسیر دسترسی به این تنظیمات ممکن است بر اساس مدل گوشی و نسخه اندروید آن متفاوت باشد.

تنظیم شدن ویبره

تنظیمات App Preferences را بازنشانی کنید

اگر اخیراً مجوزهای برنامه را تغییر داده باشید، محدودیت ‌هایی را اعمال کرده باشید یا برنامه ‌های سیستمی را غیر فعال کرده باشید، چنین مشکلاتی در لرزش تلفن Android شما نیز ممکن است رخ دهد. در نتیجه برای رفع این مشکل و تعمیر ویبره موبایل خود، می ‌توانید تنظیمات App Preferences را در تلفن خود بازنشانی کنید تا ببینید آیا این کار به رفع مشکل کار نکردن ویبره دستگاه کمک می‌ کند یا خیر. برای این منظور مسیر زیر را دنبال کنید:

  • در گوشی اندرویدی خود وارد بخش تنظیمات شده و در آنجا مسیر System> Reset option را دنبال کنید
  • روی Reset app preference ضربه بزنید و برای تایید، Reset apps را انتخاب کنید تا به این ترتیب تنظیمات انتخابی اندروید بازنشانی شود.

حال بررسی کنید و ببینید که آیا اکنون ویبره گوشی کار می کند یا خیر.

تنظیمات ویبره موبایل ایسوس

حالت ایمن را امتحان کنید

 Safe Mode ابزاری عالی برای تشخیص مشکلات گوشی های اندرویدی است و می توان با کمک آن مشکلات مختلف دستگاه مانند کار نکردن ویبره گوشی را برطرف کرد. اگر لرزش به دلیل اجرای یکی از برنامه ‌ها در پس ‌زمینه کار نمی ‌کند، بوت کردن گوشی در حالت ایمن به تعمیر ویبره موبایل شما کمک خواهد کرد. برای بوت کردن اندروید در حالت ایمن، دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا منو ظاهر شود. سپس گزینه Restart را به صورت طولانی فشار دهید و وقتی از شما خواسته شد OK را انتخاب کنید. حالا می توانید اندروید را در حالت ایمن راه اندازی مجدد کنید. اگر دیدید که ویبره گوشی در حالت ایمن کار می ‌کند، باید به دنبال برنامه‌ هایی که اخیراً روی تلفن خود نصب کرده‌ اید بگردید و آ‌نها را حذف کنید تا مشکل ویبره دستگاه برطرف شود.

اندروید را به روز رسانی کنید

گاهی اوقات باگ های موقتی نرم افزاری، خصوصا باگ های سیستم عامل اندروید دلیل بروز مشکلاتی مانند کار نکردن ویبره آن است. معمولا سازندگان گوشی های اندرویدی دائما با به روزرسانی کردن سیستم عامل سعی دارند باگ های آن را اصلاح کنند. بنابراین با به روز رسانی کردن اندروید احتمال می توان تعمیر ویبره موبایل را انجام داد.

ریست فکتوری کردن گوشی

اگر هیچ یک از راه حل های بالا کار نمی کند، پس گزینه ای ندارید جز اینکه اندروید خود را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید. از آنجایی که این فرآیند تمام تنظیمات گوشی شما را به مقادیر پیش ‌فرض خود باز می‌ گرداند، مطمئناً اگر مشکل کار نکردن لرزش در تلفن شما نرم افزاری باشد، آن را برطرف می‌ کند. بنابراین تنها کاری که باید برای تعمیر ویبره موبایل خود انجام دهید، ریست فکتوری کردن گوشی است از طریق مسیر زیر است:

  • برنامه Settings را باز کنید و به System > Reset options بروید.
  • حالا گزینه Erase all data (factory reset) را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Erase all data در پایین ضربه بزنید تا دستگاه ریست فکتوری شود. با بازنشانی گوشی به تنظیمات پیش فرض این احتمال وجود دارد که پس از آن مشکل کار نکردن ویبره آن نیز برطرف شود.
تعمیر موبایل asus

تعمیر سخت افزاری ویبره موبایل ایسوس

اگر راهکارهای نرم افزاری به رفع مشکل کار نکردن ویبره موبایل کمک نکند، باید دستگاه را برای تعمیرات سخت افزاری به متخصصان تعمیر موبایل ایسوس تحویل دهید. در تعمیرات سخت افزاری بخش های ویبره و برد موبایل مورد بررسی و عیب یابی قرار می گیرند. گاه ممکن است ویبره به طور کلی از کار افتاده باشد.

در این حالت راه حلی غیر از تعویض آن وجود دارد. البته در معدود مواردی نیز مشکل کار نکردن ویبره مربوط به مشکلات فنی در برد موبایل بوده است. در این صورت برای تعمیر ویبره موبایل ایسوس، برد دستگاه نیز مورد تعمیر قرار می گیرد.

این مقاله را از دست ندهید: دلایل پرش تصویر موبایل

چطور تشخیص دهیم که مشکل دستگاه سخت افزاری است یا خیر؟

تا این جا تمامی راه حل های نرم افزاری تعمیر ویبره موبایل را بررسی کردیم. اگر با این راه حل ها مشکل دستگاه برطرف نشد، چطور می توان تشخیص داد که ایراد گوشی به سخت افزار آن مربوط می شود؟ در این شرایط باید تست ویبره موتور را انجام داد. اگر موتور ویبره گوشی شما از کار افتاده باشد، هر کاری که انجام دهید اندروید شما نمی تواند بلرزد. برای تشخیص این موضوع باید به منوی سرویس مخفی دستگاه دسترسی یافت و در آن بخش تست موتور ویبره اندروید را انجام داد. علاوه بر سرویس مخفی برنامه هایی مانند Vibration-Test هم می تواند برای تست موتور ویبره در اندروید به ما کمک کند. اگر عملکرد دستگاه در این تست رد شود، یعنی مشکل ویبره اندروید سخت افزاری است و در نتیجه باید برای رفع مشکل ویبره موبایل به یک مرکز تعمیرات تخصصی موبایل مراجعه کرد.

نمایندگی موبایل ایسوس

نمایندگی موبایل ایسوس، خدمات فروش و تعمیر موبایل ASUS را به هموطنان گرامی ارائه می نماید. در هر کجا از کشور زندگی می کنید و از کاربران موبایل ایسوس هستید، می توانید از طریق مسیرهای گفته شده در همین وب سایت، خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید. نمایندگی ایسوس با تحت پوشش قرار دادن تمامی شهر های کشور، تلاش دارد نیازهای کاربران را به بهترین نحو پاسخ دهد.

به همین منظور، شعبه های متعددی برای خدمات رسانی در تهران و شهرستان ها راه اندازی شده است. عزیزان ساکن در شهر تهران می توانند خدمات مورد نیاز را به صورت حضوری و غیرحضوری دریافت کنند و کاربران شهرستانی نیز با توجه به دستورالعمل های ذکر شده در صفحه نمایندگی در شهرستان ها می توانند از خدمات نمایندگی مجاز ایسوس به صورت غیرحضوری بهره مند شوند.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed