اشتراک گذاری

چرا لپ تاپ های جدید درایو نوری ندارند؟

امروزه با توجه به تکنولوژی رو به پیشرفت در صنایع مختلف و از رده خارج شدن فناوری های قدیمی یکی از تغییرات بزرگ در صنعت لپ تاپ مربوط به حذف درایو نوری لپ تاپ  می شود. دلایل گوناگونی در رابطه با این موضوع وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به استفاده ی کمتر از درایو نوری، کاهش حجم و وزن دستگاه، توجه بیشتر به انعطاف پذیری دستگاه، پیشرفت و توجه به قابلیت هایی مانند افزایش حجم ذخیره سازی در لپ تاپ، تغییر الگو های مصرف ، حفاظت از محیط زیست و کاهش هزینه تولید دستگاه اشاره کرد. البته دلایل بسیار زیاد دیگری نیز در رابطه با این موضوع وجود دارند. در این مقاله، به دلایل اصلی این تصمیمات می پردازیم و به صورت تخصصی چالش‌ ها و فرصت‌ های مربوط به این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

چرا لپ تاپ های جدید درایو نوری ندارند

1. استفاده کمتر

با پیشرفت روز افزون استفاده از حافظه‌ های USB، فلش و ارتقاء اینترنت، نیاز به درایو نوری برای خواندن یا نوشتن اطلاعات به صورت روزمره بسیار کمتر شده است و این دلیل باعث حذف درایو نوری لپ تاپ می شود.

2. کاهش حجم و وزن دستگاه

یکی قابلیت های دستگاه های لپ تاپ جدید و مدرن میزان وزن و نازک بودن آن هاست که این امر باعث حذف شدن درایو نوری لپ تاپ  شده است. لپ‌ تاپ ‌های جدید با تمرکز بر روی طراحی باریک تر و سبک ‌تر، در استفاده از درایو نوری صرفه ‌جویی می‌ کنند تا وزن و حجم دستگاه را به حداقل برسانند. یکی دیگر از دلایل حذف درایو نوری لپ تاپ مربوط به رعایت و ملاحظات اندازه دستگاه است. در واقع چیزی به نام درایو نوری نازک وجود ندارد. مطمئناً، پیاده ‌سازی‌ های کوچک‌ تری مانند آنچه در مک‌ بوک‌ های قدیمی ‌تر دیده می ‌شود، وجود دارد. با این حال، لپ ‌تاپ ‌ها سال‌هاست که به سمت دستگاه ‌های نازک‌ تر و سبک‌ تر گرایش پیدا کرده‌ اند. هنگامی که یک درایو را در ساخت لپ تاپ قرار می دهید، ناگهان یک جزء اضافی در طراحی دارید. اگر می خواهید لپ تاپ را نازک و سبک نگه دارید، باقی ماند درایو نوری لپ تاپ یک مشکل بزرگ است.

3. توجه به انعطاف‌ پذیری

بسیاری از لپ ‌تاپ‌ های جدید به نیازهای کاربران جهت انعطاف‌ پذیر بیشتر پاسخ می ‌دهند. عدم حضور درایو نوری به سازندگان این امکان را می ‌دهد تا از این فضای خالی برای افزودن قابلیت‌ های دیگر یا افزونه ‌های جدید استفاده کنند.

4. پیشرفت‌ های فناوری ذخیره‌ سازی

یکی دیگر از دلایل حذف درایو نوری لپ تاپ  مربوط به افزایش فناوری های ذخیره سازی می شود. با پیشرفت ‌های فناوری حافظه SSD و استفاده از فناوری‌ های نوین ذخیره‌ سازی، لپ ‌تاپ ‌ها از سرعت بالا، کاهش مصرف انرژی، و عدم نیاز به درایو نوری بهرهمند می ‌شوند.

5. تغییر در الگو های مصرف

با تغییر در الگو های مصرفی کاربران، بسیاری از افراد به جای استفاده از درایو نوری، به دنبال دسترسی آسان تر به اطلاعات از طریق اینترنت هستند. به نحوی می توان گفت که فناوری درایو های نوری رو به پایان هستند.

6. صرفه جویی در هزینه های تولید

سازندگان لپ‌ تاپ های مدرن می ‌توانند درایو های نور را به خاطر کاهش هزینه ‌ها حذف کنند. ساخت یک لپ تاپ بدون توجه به قیمت، یک تلاش پر هزینه است. هنگامی که شروع به حذف برخی از اجزای خاص می کنید، این یک راه سریع و آسان برای تضمین کاهش هزینه ها است. به این ترتیب، یکی از دلایل عدم وجود درایو نوری از دیدگاه کاهش هزینه خالص، ناشی می شود.

درایو نوری لپ تاپ

7. درایوهای نوری از نظر مکانیکی پیچیده هستند

قطعات متحرک هرگز دستورالعملی برای ثبات نیست. این چیزی است که بارها و بارها دیده می شود. سازندگان لپ تاپ از دیسک های سخت مکانیکی دور شده اند. اگر قطعات متحرک زیادی دارید، این یک نقطه ضعف ذاتی برای دستگاه شما است. درایو نوری دارای تعداد زیادی از قطعات متحرک مانند چرخ دنده، تسمه، لیزر و سینی برای نگهداری است. در حالی که اکثر کاربران به احتمال زیاد هرگز از درایو دیسک خود تا حدی استفاده نمی کنند که در نهایت فرسوده شود، این چیزی است که باید در نظر داشت و به طور کلی یکی از دلایل حذف درایو نوری لپ تاپ محسوب می شود.

8. فلش ها ساده تر هستند

یک فلش به راحتی می تواند فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به یک DVD داشته باشد در حالی که نگهداری آن راحت تر است. هارد های ذخیره سازی مانند SSD و درایو فلش فقط یک بررسی ساده تر است. یکی دیگر از برتری این هارد دیسک ها این است که ، قطعات متحرک کمتری دارید و به این موضوع می تواند خرابی کمتری ایجاد کند. یک درایو فلش می تواند به طور قابل توجهی فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به یک دیسک Blu-ray داشته باشد، حجم و فضای ذخیره سازی برخی از فلش ها به راحتی تا 512 گیگابایت می رسد. این امر به دستگاه هایی مانند SSD های خارجی نیز گسترش می یابد. شما به راحتی می توانید SSD های 1 و 2 ترابایتی را بیابید که بزرگتر از یک گوشی هوشمند نیستند و در عین حال وقتی در یک کیف قرار می گیرند، عملکرد بسیار بهتری دارند. در نهایت این موارد در مقایسه با یک درایو نوری، تصمیم گیری نسبتاً آسانی را ایجاد می کنند.

این مقاله را از دست ندهید: چرا وبکم لپ تاپ ایسوس کار نمی کند؟

9. دیسک های فیزیکی ممکن است شکننده باشد

دیسک های فیزیکی مستعد آسیب هستند. یک دیسک مانند یک سی دی دارای پوشش نازکی است که در واقع داده ها در آن قرار دارند. اگر سطح آن پوشش آسیب ببیند یا به هر طریقی آسیب ببیند، دیسک دیگر کارایی ندارد. با این حال، اگر دیسک شما دارای اطلاعات مهمی باشد، ممکن بازیابی آن نیز سخت تر و هزینه بر تر باشد. همچنین اگر دیسک شما دارای نرم افزار یا برنامه تخصصی باشد که آن را با مبلغ بسیار بالایی تهیه نموده اید، خرابی دیسک می تواند باعث شود تا مجددا نیاز به پرداخت هزینه داشته باشید. در حالی که این اتفاقات در فلش ها یا هارد های لپ تاپ تقریبا غیر ممکن است.

10. هارد و فلش ها بسیار کارآمدتر هستند

اندازه متوسط سی دی یا دی وی دی 4.7 اینچ است. سی دی ها به طور متوسط 650 تا 700 مگابایت فضای ذخیره سازی دارند. دی وی دی های معمولی دارای فضای ذخیره سازی 4.7 گیگابایت هستند. در حالی که یک هارد لپ تاپ با حافظه ای کمتر از 128 گیگابایت وجود ندارد و این امر باعث می شود تا کابرد بسیار بیشتری نسبت به دیسک های فیزیک داشته باشد. این ویژگی ها برای فلش ها نیز صدق کننده است.

11. پیشرفت فضا ها یا حافظه های ابری

یکی دیگر از دلایل حذف درایو نوری لپ تاپ مربوط به پیشرفت فضا ها یا حافظه های ابری می شود. با توجه به استفاده بسیار زیاد از اینترنت امروزه کاربران بیشتر اطلاعات مهم خود را در هارد های اکسترنال یا هارد های داخلی لپ تاپ و یا در فضا های ابری ذخیره می کنند. یکی از مهم ترین دلایل برتری فضا های ابری مربوط به این است که یک حافظه مجازیست و برای جا به جایی اطلاعات خود نیاز به جا به جا کردن دیسک های زیاد ندارید و همچنین هیچ خطری نمی تواند شما را بخاطر از دست دادن اطلاعات مهم شخصی یا نرم افزار ها و برنامه خاص تهدید کند. به همین دلیل استفاده از دیسک های فیزیکی در حال حاضر بسیار کمتر شده است و توجیهی برای تولید لپ تاپ های با قابلیت درایو نوری وجود ندارد.

13. مشکلات سخت افزاری زیاد و غیرقابل تعمیر

از دیگر دلایل بسیار مهم حذف درایو نوری لپ تاپ می توان به مشکلات نرم افزاری اشاره کرد. به طور کلی درایور های نوری می توانند مشکلات زیادی ایجاد کنند. از جمله این مشکلات می توان به عدم خواندن دیسک ها، باز نشدن درایو، پار شدن تسمه درایو نوری و مشکلات بسیار دیگر اشاره کرد. هر یک از مشکلات نامبرده مسائلی هستند که می توانند هزینه های زیادی داشته باشند و همچنین این مشکلات معمولا به دلیل استفاده نشدن از درایور نور پدید می آیند. به همین دلیل استفاده فضای ذخیره سازی بیشتر و همچنین فلش ها می تواند هزینه بسیار کمتری هم برای کاربر و هم برای شرکت سازنده دستگاه داشته باشد.

لپ تاپ بدون درایو نوری

برای تماشای فیلم در ابعاد بزرگ بیاموزید: مراحل وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون

13. حفاظت از محیط زیست

تجارت الکترونیک و کاهش استفاده از محصولات یکبار مصرف، بسیاری از سازندگان را به سمت ایجاد محصولات با تأثیر کمتر محیطی هدایت کرده است و حذف درایو نوری از این دسته تغییرات است. حذف درایو نوری از لپ‌ تاپ‌ های جدید نشان‌ دهنده یک تغییر عمیق در نگرش به استفاده از این دستگاه است. با توجه به تکنولوژی‌ های جدید، نیازمندی‌ های مصرفی کاربران و تغییر در الگو های ارتباطی، باعث شده است تا این تصمیم یک قدم مثبت به سمت طراحی و استفاده بهینه از لپ‌ تاپ ‌ها را نشان می‌ دهد. این تحول به سازندگان امکان می ‌دهد تا دستگاه‌ هایی را با قابلیت ‌ها و سبک‌ ترین طراحی را به بازار عرضه کنند.

برشی از تاریخ تکنولوژی

درایو نوری لپ تاپ چیست؟

درایو نوری یک وسیله جانبی در دستگاه های لپ تاپ است که برای خواندن یا نوشتن رسانه های مبتنی بر دیسک طراحی شده است. درایوهای DVD نیز نسبتاً متداول بودند و فضای ذخیره ‌سازی بیشتری برای استفاده داشتند. امروزه هنوز درایوهای نوری وجود دارند و گزینه هایی برای CD، DVD و Blu-ray به راحتی در دسترس هستند. با این حال، بیشتر یک فناوری ها منسوخ شده اند.

چه چیزی جایگزین سی دی شد؟

حافظه ‌های USB و فضای ذخیره ‌سازی ابری نیز درایوهای سی‌دی را از نظر میزان اطلاعاتی که می‌توانند ذخیره کنند کاملاً تحت تأثیر قرار داده ‌اند. متداول ترین سی دی ها می توانند 650 تا 700 مگابایت داده را ذخیره کند که به معنای حدود 80 دقیقه فایل صوتی است. دیسک ‌های ویدئویی دیجیتال (DVD) می ‌توانند کمی بیشتر، در حدود 4.7 گیگابایت ذخیره کنند. دیسک های بلوری در نهایت به عنوان با کیفیت ترین دیسک های فشرده موجود معرفی شدند، زیرا می توانند تا 25 گیگابایت داده را ذخیره کنند. این قابلیت به دیسک های بلوری اجازه می‌دهد چندین ساعت ویدیو و صدا با وضوح بالا ذخیره کنند. 

حال این اعداد با درایو USB مقایسه کنید، که می تواند به اندازه یک ترابایت داده ذخیره کند. برای مقایسه، یک ترابایت می تواند حدود 500 ساعت فیلم HD یا 250000 عکس را ذخیره کند. مهمتر از همه، درایو USB به یک پورت خارجی بسیار کوچکتر نیاز دارد که همه لپ تاپ ها به جز کوچکترین لپ تاپ ها به راحتی می توانند آن را در خود جای دهند. در حالی که یک درایو USB 1 ترابایتی به طور قابل توجهی گرانتر از یک سی دی است.

سوالات متداول درباره موضوع درایو نوری لپ تاپ

آیا شرکتی از DVD برای نصب برنامه ها استفاده می کند؟

ممکن است چند برنامه قدیمی وجود داشته باشد که به دی ‌وی‌ دی‌ ها متکی هستند.

آیا می توانید یک لپ تاپ جدید با درایو نوری خریداری کنید؟

چند نمونه وجود دارد، اما اکثر لپ ‌تاپ‌ های معمولی به‌ طور پیش‌ فرض این قابلیت را ندارند.

اگر هنوز تعداد زیادی دیسک فیزیکی دارم، چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای خواندن اکثر رسانه های قدیمی می توانید به راحتی یک درایو دیسک اکسترنال خریداری کنید. البته اکثر این لوازم جانبی به صورت plug-and-play هستند، بنابراین شما مجبور نخواهید بود با درایورها سر و کار داشته باشید.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed