اشتراک گذاری

چرا وبکم لپ تاپ ایسوس کار نمی کند؟

وبکم یکی از اجزای حیاتی در لپ تاپ هاست که به کاربران این امکان را می دهد تا تصویر خود را به دیگران ارسال یا جلسات ویدئویی را در شرایط آنلاین داشته باشند. اما گاهی اوقات، ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم که باعث کارنکردن وبکم لپ تاپ می شود. خرابی وبکم ها ، ناشی از دلایل مختلفی است. در این مقاله، به دلایل مختلفی که ممکن است باعث مشکل در عملکرد وبکم لپ تاپ ایسوس شود، پرداخته و راه حل های ممکن برای حل این مشکل را بصورت تخصصی مورد بررسی خواهیم داد.

کار نکردن وبکم لپ تاپ

کار نکردن وبکم لپ تاپ

خرابی یا به اصطلاح کار نکردن وبکم لپ تاپ های ایسوس میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد. از جمله این دلایل میتوان به نصب نبودن برنامه راه اندازی کننده یا همان درایور وبکم، بروز مشکل در تنظیمات وبکم، مشکلات سخت افزاری وبکم، وجود مشکل در بخش Device Manager ، بروز نبودن سیستم عامل لپ تاپ ، خرابی و مشکلات فیزیکی اشاره نمود. در ادامه به بررسی جزئی تر این دلایل میپردازیم و روش ها و رویکرد های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱. درایورهای وبکم

یکی از دلایل کار نکردن وبکم لپ تاپ مربوط به نصب نبودن درایورهای وبکم است. اگر وبکم شما کار نمیکند، ابتدا درایورهای آن را چک کنید. ممکن است درایورهای وبکم بروز نباشند یا بطور کامل نصب نشده باشند. برای رفع این مشکل، به وبسایت رسمی ایسوس مراجعه کرده و آخرین نسخه درایورهای وبکم خود را دانلود و نصب کنید.

کار نکردن وب کم لپ تاپ ایسوس

این مقاله را از دست ندهید: آموزش فعال سازی دوربین لپ تاپ ایسوس

۲. بررسی تنظیمات نرم افزارهای وبکم

اطمینان حاصل کنید که تنظیمات نرم افزارهای مورد استفاده برای استفاده از وبکم، مانند اسکایپ یا زوم، صحیح نصب شده باشند و نیاز به بروزرسانی و نصب نسخه جدید نداشته باشد.. ممکن است در این نرم افزارها ویژگی ها یا تنظیمات خاصی برای وبکم وجود داشته باشد که نیاز است برای استفاده از وبکم آن ها را چک نمایید. برای رفع این مشکل طبق مراحل نامبرده در زیر پیش روید:

 • در نوار جستجوی ویندوز خود، عبارت Camera privacy settings را تایپ کنید. بر روی آن کلیک کنید تا باز شود.
 • در بخش دسترسی ها به وبکم خود در ویندوز اجازه دسترسی بدهید.
 • درنهایت ، مطمئن شوید که به برنامه ای که می خواهید از دوربین استفاده کنید، اجازه دسترسی داده شده باشد.
چرا وبکم کار نمی کند

۳. بررسی وضعیت فیزیکی وبکم

گاهی اوقات، مشکلات فنی ممکن است از نظر فیزیکی برای ویکم شما به وجود آید. اطمینان حاصل کنید که وبکم به درستی به لپ تاپ متصل شده باشد و هیچ مشکلی در اتصال فیزیکی وجود نداشته باشد.

۴. استفاده از Device Manager

 • از Device Manager در ویندوز برای بررسی وضعیت وبکم استفاده کنید. ممکن است در اینجا متوجه مشکلاتی شوید که نیاز به رفع دارند. برای رفع این مشکل میتوانید طبق مراحل زیر اقدام نمایید:
 • در نوار جستجوی ویندوز، برنامه Device Manager را جستجو کنید.
 • دستگاه ها را پیدا کنید. زیر آن باید درایور وبکم لپ تاپ ASUS شما باشد. اگر نشان داده شده است که غیرفعال است، آن را فعال کنید.

اگر انجام این اقدام، موضوع آن را حل نکرد، کلیک راست کنید. میتوانید گزینه Driver update را انتخاب کنید تا به آخرین نسخه بروزرسانی شود. همچنین میتوانید به ویندوز اجازه دهید که بهترین درایور را انتخاب کند یا آن را از لیست انتخاب کنید. همچنین، میتوانید درایور را از وبسایت ASUS دانلود کنید. بدین ترتیب میتوانید برنامه را از وبسایت ASUS دانلود کنید تا درایور به صورت خودکار نصب شود؛ این باید ساده ترین روش جهت رفع مشکل کار نکردن وبکم لپ تاپ شما باشد.

۵. بروزرسانی سیستم عامل

از دیگر دلایل کار نکردن وبکم لپ تاپ مربوط به بروزرسانی سیستم عامل لپ تاپ شما میشود. اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل لپ تاپ شما به آخرین نسخه بروزرسانی شده باشد. بروزرسانی های جدید ممکن است مشکلاتی را که باعث عدم کارکرد وبکم میشوند، حل کند.

۶. مشکلات سخت افزاری

در صورتی که با انجام مراحل فوق مشکل حل نشد، ممکن است مشکل از خود وبکم یا قطعات سخت افزاری لپ تاپ ایسوس شما باشد. در این صورت، بهتر است به تعمیرگاه معتبری مراجعه کرده و لپ تاپ خود را تحت نظر کارشناسان قرار دهید.

7. رفع مشکل کار نکردن وبکم لپ تاپ از طریق استفاده کلید F10

 • در لپ تاپ های برند Asus ، کلیدهای ترکیبی خاصی وجود دارند که دسترسی دوربین وبکم دستگاه شما به یکی از آن ها وابسته است. به همین علت، یکی از دلایل کار نکردن وبکم لپ تاپ ایسوس عدم فعال شدن وبکم توسط کلید های ترکیبی است. متأسفانه برخی از افراد از این موضوع مطلع نیستند و این امر ممکن است دلیل خرابی یا عدم کار کرد لپ تاپ باشد. برای رفع این موضوع طبق مراحل زیر عمل کنید:
 •  
 • به کیبورد لپ تاپ Asus خود نگاه کنید. در برخی مدل های ایسوس نماد دوربین را بر روی کلید عملکردی F10 وجود دارد که با این کلید میتوانید آن را فعال یا غیرفعال کنید.
 • اگر لپ تاپ شما از دسته مدل هایی است که نماد دوربین در کلید F10 وجود ندارد، این کلید (F10) را فشار دهید.

در مرحله بعد یک نماد دوربین درونی روی صفحه نمایان خواهد شد، با نمادی که در زیر نشان داده شده است. کلید عملکردی F10 دوربین وبکم شما را در سخت افزار فعال و غیرفعال می کند.

این مطلب کاربردی را از دست ندهید: رفع مشکل صدا نداشتن لپ تاپ ایسوس

8. رفع مشکل کار نکردن وبکم لپ تاپ ایسوس از طریق بازیابی ویندوز

 بطورکلی لپ تاپ ها از یک گزینه بازیابی ویندوز بهره میبرند که باعث میشود تا تمام تنظیمات اعمال شده به حالت اولیه تغییر کند. برای انجام این اقدام کافی است تا طبق مراحل نامبرده زیر پیش روید تا این مشکل را فع نمایید:

 • شما میتوانید خودتان یک نقطه بازیابی ایجاد کنید. در نوار جستجوی ویندوز، عبارت Create a restore point را تایپ کنید و گزینه جستجو شده را باز کنید.
 • درایوی را که میخواهید نقطه بازیابی در آن ایجاد شود انتخاب کنید، سپس بر روی configuration کلیک کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که حفاظت سیستم را فعال کرده اید.
 • سپس، با کلیک بر روی گزینه Creat یک نقطه بازیابی ایجاد کنید.
حل ایراد کار نکردن وبکم لپ تاپ

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: رفع مشکل دانلود نکردن لپ تاپ

9. از گوشی هوشمند خود به عنوان دوربین وبکم استفاده نمایید

 • اگر وبکم لپ تاپ ASUS شما کیفیت پایین دارد یا حتی کار نمیکند، میتوانید از گوشی هوشمند خود به عنوان دوربین استفاده کنید. بیشتر دوربین های گوشی هوشمند بهتر از دوربین های وبکم لپ تاپ عمل میکنند. به طور معمول، تبدیل گوشی به دوربین موقت برای لپ تاپ ASUS شما آسان است. حتی برخی از برنامه های رایگان دوربین ویژگی های زیادی را فراهم میکنند و به شما امکان ضبط ویدیوهای HD 4K را میدهند.
 • فعال کردن دوربین گوشی های تلفن همراه برند iPhone
 • دوربین گوشی iPhone شما هوشمند است و با روش های مختلفی میتوانید چهره خود یا هر چیز دیگری را ضبط کنید. برای فعال کردن این قابلیت کافی است تا برنامه FineCam را روی گوشی تلفن همراه اپل خود نصب نمایید.حال برای این اقدام میتوانید طبرق مراحل زیر اقدام کنید:
 • برنامه FineCam را (در AppStore) را بر روی iPhone و لپ تاپ ایسوس خود دانلود و نصب کنید.
 • برنامه FineCam را بر روی لپ تاپ خود باز کنید.
 • برنامه FineCam را بر روی iPhone خود باز کنید، سپس روی اتصال کلیک کنید. شما باید یک ایکون یا گزینه کامپیوتر برای اتصال ببینید.
 • در دسکتاپ، دوربین خود را به عنوان منبع انتخاب کنید. حالا میتوانید از برنامه ویدئوکنفرانس خود با منبع FineCam Virtual Camera استفاده کنید با کلیک بر روی Virtual Camera On این اقدام را انجام دهید.

برنامه FineCam همچنین به شما امکان می دهد که ویدیوهای دوربین را به روش ها و حالت های مختلفی کنترل کنید.

فعال کردن دوربین برای گوشی هوشمند با سیستم عامل اندروید

برنامه DroidCam یکی دیگر از نرم افزارهای محبوب دوربین وب است که می توانید از گوشی هوشمند خود برای تبدیل آن به وبکم لپ تاپ های ویندوزی استفاده کنید. بنابراین این برنامه ممکن است در صورت وجود مشکل در وبکم لپ تاپ ایسوس مفید باشد.

در مورد روش های تقویت امنیت لپ تاپ بخوانید.

فعال کردن دوربین دیجیتال به دوربین وبکم لپ تاپ ایسوس

به کمک برنامه SparkoCAM می توانید دوربین دیجیتال DSLR یا Mirrorless خود را به تنهایی به یک وبکم PC خود تبدیل کنید. کافی است SparkoCAM را از وبسایت SparcoCom دانلود کنید و آن را بر روی لپ تاپ ایسوس خود نصب کنید. دوربین DLSR را با استفاده از کابل USB به لپ تاپ خود متصل کنید و آن را روشن کنید. هنگامی که SparkoCAM را باز می کنید، دوربین DLSR خود را در تب “دستگاه” انتخاب کنید. حالا میتوانید برنامه ویدئوکنفرانس خود را با انتخاب SparkoCAM Virtual Webcam به عنوان منبع انتخاب نمایید.

تعمیر مشکل وب کم لپ تاپ ایسوس

با اعمال مراحل نامبرده می توانید مشکل کار نکردن وبکم لپ تاپ ایسوس خود را رفع نمایید. بطورکلی روش های بسیار زیادی برای رفع این موضوع وجود دارد و درصورتی که ایراد دستگاه ایسوس شما برطرف نشد، ایراد پیش آمده برای دستگاه شما سخت افزاری بوده و برای رفع نیاز به تجهیزات تخصصی جهت رفع این موضوع خواهید داشت. درصورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید از طریق مراکز گارانتی کننده دستگاه خود برای برطرف کردن این موضوع اقدام نمایید. همچنین درصورتی که دستگاه شما تحت گارانتی نیست، جهت رفع این مشکل می توانید از طریق نمایندگی مجاز ایسوس اقدام نمایید تا مشکل کار نکردن وبکم لپ تاپ شما رفع گردد.

3/5(2 امتیاز)

4 دیدگاه. Leave new

 • nz

  سلام وقتتون بخیر ممنون از مقاله مفیدتون

  پاسخ
  • user1

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ
 • مهرزاد

  سلام از راهنمایی بسیار مفید و کاربردی شما سپاس گزارم

  پاسخ
  • مدیر

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed