اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • آموزش تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی یا تقلبی

آموزش تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی یا تقلبی

ما در ایران قانون کپی رایت نداریم. به همین دلیل، تقریبا همه برنامه هایی که از آن ها استفاده می کنیم کرک شده هستند. با این حال ممکن است شما لایسنس تهیه کرده باشید و بخواهید از نسخه اورجینال استفاده کنید. اما از کجا باید بدانید ویندوز شما واقعا اصل است و یک کرک حرفه ای روی آن اجرا نشده؟ امروز درمورد چگونگی تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی صحبت می کنیم.

تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی

تفاوت ویندوز اورجینال با ویندوز کرک شده

اکثر نرم افزارهایی که ما روی سیستم عامل ویندوز از آن ها استفاده می کنیم، در حقیقت پولی هستند. اما چطور ما می توانیم آن ها را رایگان دانلود، نصب و استفاده کنیم؟ به دلیل اینکه در ایران قانون کپی رایت وجود ندارد، هکرها و متخصصان نرم افزار با ایجاد حفره امنیتی در برنامه ها و ساختن مجوز یا لایسنس تقلبی برای آن ها، امکان استفاده رایگان از آن ها را فراهم می کنند.

بدیهی است که استقبال از برنامه های رایگان بیشتر است و حتی با وجود اینکه نسخه های اورجینال برنامه ها پشتیبانی بهتر و امنیت بیشتری دارند، کاربران نسخه های رایگان را به آن ها ترجیح می دهند. شاید این مسئله در رابطه با برنامه های ساده اهمیتی نداشته باشد، اما وقی حرف سیستم عامل به میان می آید ماجرا فرق می کند. اینجاست که آگاهی از تفاوت ویندوز اورجینال از ویندوز کرک شده اهمیت پیدا می کند.

طبیعتا ویندوزهای اورجینال شرایط سازگارانه تری را برای استفاده از برنامه های مایکروسافت فراهم می کنند. همچنین این نسخه از امنیت بیشتری برخوردار هستند و کمتر دچار باگ و اختلالات معمول دیگر نسخه ها می شوند. با این حال چون تهیه لایسنس هزینه قابل توجهی دارد و حتی واقعی بودن لایسنس ها نیز در بعضی مواقع قابل اعتماد نیست، کمتر کسی انگیزه تهیه نسخه های اورجینال را پیدا می کند.

نکته مهم: مواردی که در cmd چک می شوند، در ویندوزهای کرک شده موجب غیرفعال شدن ویندوز می شوند. بنابراین توصیه می کنیم ابتدا روش های دیگر را بررسی کنید. 

روش های تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی

قبل از اینکه روش های موجود برای بررسی این مسئله را مرور کنیم، باید در مورد یک نکته با شما صادق باشیم. هیچ کدام از روش هایی که در ادامه مطرح می شوند، به شما ضمانت صد در صدی بابت اورجینال بودن  ویندوزتان را نمی دهند. با این حال حداقل می توانید متوجه شوید فردی که ویندوز را برایتان نصب کرده در کارش صادق بوده یا نه.

دلیل این همه ظرافت این است که کرک کننده های حرفه ای از روش هایی استفاده می کنند که حتی از معیارهای مایکروسافت برای بررسی لایسنس هایش نیز دقیق تر است. همین مسئله تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی را مثل بیرون کشیدن مو از ماست، سخت می کند.

1. تشخیص ویندوز اروجینال از ویندوز کرک شده

روش cmd آسان ترین روش تشخیص اصل بودن ویندوز است. برای کشف حقیقت از طریق این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از کلیدهای ترکیبی ویندوز و R پنجره جستجو را باز کنید.
 • عبارت cmd را در کادر آن وارد و تایید کنید.
 • در پنجره مشکی که برای شما باز می شود عبارت slmgr /xpr را تایپ کنید و اینتر را بزنید.
 • بعد از این عمل یک پنجره برای شما باز می شود که یا شامل تاریخ انقضا یا عبارت The machine is permanently activated است.
 • در صورتی که در پنجره تاریخ انقضا نمایش داده می شود ویندوز شما اصل نیست.

البته این روش با گزارش هایی مبنی بر خطا همراه بوده است. با این حال می توان از این روش برای تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی در ویندوزهای 7 تا 11 استفاده کرد. روش بعدی کمی پیچیده تر است اما راه دقیق تری برای تشخیص ویندوز اصل است.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: آموزش نصب ویندوز 10

2. روش تشخیص اصالت ویندوز با دیاگ لایسنس

برای نتیجه گرفتن از این روش باید فرایند طولانی تری را طی کنید. با این حال مراحل انجام کار مانند روش قبلی است. مراحل تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی به روش دیاگ لایسنس به شرح زیر است:

 • مانند روش قبل کادر جستجو را باز کنید و cmd را تایپ کنید.
 • در پنجره مشکی عبارت exe را بنویسید و اینتر را بزنید.
 • پس از چند لحظه پنجره دیگری برای شما باز می شود شامل یک فایل cab است.
 • سپس یک پنجره استخراج فایل فشرده rar باز می شود. از این پنجره به پوشه SPP بروید و فایل xml را باز کنید.
 • در متنی که باز می شود به دنبال عبارت <LocalGenuineState> بگردید. وجود عبارت SL_GEN_STATE_IS_GENUINE در مقابل این بخش نشان دهنده اورجینال بودن ویندوز است.
 • با این حال این عبارت نیز به تنهایی نمی تواند ضامن اصل بودن ویندوز شما باشد. کمی پایین تر را بررسی کنید و عبارت < GraceTimeMinutes> را پیدا کنید.
 • اگر عددی که بین دو عبارت مقابل این بخش قرار دارد 0 باشد، ویندوز شما اصل است یا دست کم در فرایندی به شدت حرفه ای کرک شده است!
ویندوز کرک یا اورجینال

3. بررسی با دستور slmgr.vbs /dli

یکی از روش های موثر برای تشخیص وضعیت لایسنس ویندوز، استفاده از دستور slmgr.vbs /dli در Command Prompt  است. این دستور اطلاعاتی در مورد وضعیت فعال سازی ویندوز ارائه می دهد که میتواند در تشخیص ویندوز اورجینال کمک کننده باشد.

4. بررسی پیام  Activate Windows

وجود پیام Activate Windows در گوشه پایین سمت راست صفحه نشان دهنده آن است که ویندوز به صورت قانونی فعال نشده است.

ویندوز اورجینال است یا نه

پیشنهاد ایسوس سرویس: فعال کردن فایروال ویندوز

5. بررسی تاریخ فعال سازی ویندوز

تاریخ فعال سازی ویندوز نیز می تواند نشان دهنده این باشد که آیا ویندوز به صورت قانونی فعال شده است یا کرک است.

6. استفاده از ابزارهای تشخیص لایسنس

ابزارهایی وجود دارند که می توانند وضعیت لایسنس ویندوز را بررسی کنند و به شما بگویند که آیا ویندوز شما اورجینال است یا ویندوز کرک شده روی دستگاه شما نصب شده است.

7. بررسی در تنظیمات ویندوز

در تنظیمات ویندوز، بخش  Activation، می توانید وضعیت فعال سازی ویندوز خود را بررسی کنید. اگر ویندوز فعال باشد و شناسه محصول مشخص شده باشد، این می تواند نشانه ای از اورجینال بودن باشد.

8. توجه به نکات امنیتی

ویندوزهای کرک شده ممکن است شامل بدافزارها یا ویروس ها باشند، بنابراین اگر ویندوز شما دارای مشکلات امنیتی است، این می تواند نشانه ای از کرک شدن آن باشد.

9. بررسی سازگاری با سرویس های مایکروسافت

ویندوز اورجینال معمولا با تمام سرویس های مایکروسافت سازگار است و کمتر دچار باگ یا کندی می شود. اگر ویندوز شما با این سرویس ها مشکل دارد، ممکن است کرک شده باشد.

10. توجه به پیام های خطا

پیام های خطا هنگام به روزرسانی ها یا استفاده از برخی امکانات ویندوز می تواند نشانه ای از نسخه کرک شده باشد.

11. استفاده از ابزارهای تشخیص لایسنس مایکروسافت

مایکروسافت ابزارهایی را برای تشخیص وضعیت لایسنس ویندوز ارائه می دهد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که هیچ روشی برای تشخیص ویندوز اورجینال از کرک شده 100% قطعی نیست، اما با استفاده از روش های فوق می توانید احتمال خطا را به حداقل برسانید. همچنین، اگر به اصالت ویندوز خود شک دارید، همیشه می توانید با خرید لایسنس معتبر از منابع قابل اعتماد، از اورجینال بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر ویندوز شما کرک شده باشد، بهتر است برای جلوگیری از مشکلات امنیتی و حقوقی، هرچه سریع تر آن را با نسخه اورجینال جایگزین کنید.

جمع بندی

در نهایت دوباره باید تکرار کنیم که هیچ روش تشخیص ویندوز اورجینال از ویندوز کرکی که بتواند اصل بودن ویندوز را به صورت 100% تضمین کند وجود ندارد. با این حال اگر هر دو روش را امتحان کنید و یکی از آن ها نیز اصل بودن ویندوز را تایید نکند، ویندوز شما کرک شده است.

اگر شما نیز تجربه سوال یا نظری در این رابطه دارید با ما در سایت نمایندگی ایسوس به اشتراک بگذارید. شاید نکات شما برای دیگر دوستانی که به این صفحه سر می زنند کمک کننده باشد.

5/5(1 امتیاز)

2 دیدگاه. Leave new

 • سعید

  مرد حسابی این دستور رو زدم اکتیو ویندوز پرید این دیگه چه آموزشی بود

  پاسخ
  • مدیر

   روز به خیر دوست عزیز،
   در گوگل عبارت «kms activator» را جستجو کنید. نرم افزار را نصب کنید و مراحل اکتیو ویندوز را دنبال کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed