اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • چطور می توان مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ را برطرف کرد؟

چطور می توان مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ را برطرف کرد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تصویر لپ تاپ دچار اختلال شده باشد. یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای کاربران پیش می‌آید، مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ است. در این مقاله می خواهیم در مورد این مشکل توضیحاتی را بیان کنیم. مشکل هایی که در صفحه نمایش لپ تاپ دیده می شود، بسیار متفاوت است. برای مثال گاهی تصویر به صورت به هم ریخته و نامنظم است. گاهی هم اختلال به صورت پدید آمدن خط های راه راه در صفحه نمایش است. همین خطوط راه راه ممکن است سفید و سیاه یا رنگی باشد. همچنین می تواند افقی یا عمودی باشد. به علاوه گاهی این خطوط شطرنجی و گاهی به شکل تار عنکبوتی است.

خط خطی شدن تصویر لپ تاپ

انواع خطوط در صفحه نمایش لپ تاپ

ما در این مقاله قصد داریم در مورد خط خطی شدن صفحه لپ تاپ سخن بگوییم. گاهی این خطوط موقتی هستند. به عبارت دیگر، گاهی این خطوط ظاهر می شوند و بدون هیچ کاری، ناپدید می شوند. بعضی وقت ها هم این خطوط دائمی هستند. همچنین گاهی ابتدا خطوط عمودی یا افقی کم هستند و با گذشت زمان تغییر کرده و زیاد می شود. حالت دیگری که در مورد خط خطی شدن صفحه لپ تاپ وجود دارد، لرزشی بودن یا ثابت بودن آن است.

دلیل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ

 

خیلی وقت ها دلیل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ، یک مشکل نرم افزاری است. در زیر مواردی را که می توانند باعث وقوع این مشکل شوند، نام می بریم.

 • نصب اشتباه کارت گرافیک و پردازنده گرافیکی لپ تاپ
 • به روز نبودن سیستم عامل لپ تاپ یا درایورهای نصب شده روی آن
 • استفاده غلط از لپ تاپ و داغ شدن کارت گرافیک آن
 • مشکل در کارت گرافیکی، خراب شدن آن یا اتصال غلط کارت گرافیک

به این نکته توجه کنید که وقتی می گوییم اختلال نرم افزاری باعث خط خطی شدن صفحه لپ تاپ می شود، این اختلال معمولا مربوط به بخش گرافیکی از جمله کارت گرافیک یا پردازنده گرافیک سیستم است.

رفع مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ با دلیل نرم افزاری

در این بخش باید بگوییم که اگر مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ، دلیل نرم افزاری داشته باشد، اولین کار این است که باید درایور کارت گرافیک را دوباره و به طور صحیح نصب کنیم. به علاوه ممکن است پردازنده مناسب و به روز رسانی شده بتواند مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ را حل کند.

توجه داشته باشید که درایورهای نصب شده یا به روز رسانی شده باید با سیستم عامل مطابقت داشته باشد. در واقع اگر درایور اشتباه نصب شود، نه تنها مشکل حل نخواهد شد بلکه بدتر هم خواهد شد.

خط خطی شدن صفحه لپ تاپ به دلیل مشکلات سخت افزاری

اگر مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ، سخت افزاری باشد، هر یک از موارد زیر را می توانیم عامل این اختلال بدانیم.

 • ضربه خوردن به لپ تاپ یا زمین خوردن آن
 • آب خوردن به لپ تاپ
 • خراب شدن ال سی دی
 • شل شدن اتصال کارت گرافیک
 • از کار افتادن کارت گرافیک
 • وجود گرد و غبار روی چیپ گرافیک
 • پاره شدن اتصال فلت و صفحه نمایش
 • خشک شدن چیپ گرافیک
 • نوسانات برق
 • مشکلات سخت افزاری متفاوتی می تواند باعث بروز خط خطی شدن صفحه لپ تاپ شود، اما در کل این اختلال معمولا حاصل خراب شدن یا از کار افتادن کارت گرافیک یا شل شدن آن است. البته، مشکلات دیگر کارت گرافیک هم می تواند باعث خط خطی شدن LCD شود.

در مورد خشک شدن چیپ GPU لپ تاپ باید بگوییم که استفاده بیش از حد از لپ تاپ باعث خط خطی شدن صفحه نمایش آن می شود. به علاوه، جمع شدن گرد و غبار روی چیپ GPU باعث ایجاد خط خطی شدن صفحه لپ تاپ می شود.

یک دلیل رایج دیگر خط خطی شدن صفحه لپ تاپ، پارگی و خرابی فلت متصل به LCD لپ تاپ است. در واقع اگر کابلی که فلت را به صفحه نمایش وصل می کند، پاره یا قطع بشود، تصویر به صورت درست منتقل نخواهد شد و این باعث خط خطی شدن صفحه لپ تاپ می شود.

خراب شدن LCD در لپ تاپ نیز باعث مشکلات متعدد می شود که از جمله این مشکلات، خط خطی شدن صفحه لپ تاپ است. خراب شدن LCD می تواند حاصل زمین خوردن لپ تاپ، نوسان برق، ضربه شدید به صفحه نمایش باشد.

رفع مشکلات سخت افزاری خط خطی شدن صفحه لپ تاپ

رفع مشکلات سخت افزاری مرتبط با خط خطی شدن صفحه نمایش لپ تاپ در مقایسه با رفع مشکلات نرم افزاری تخصصی تر و در اکثر موارد نیاز به راهکار تخصصی تر دارد. برای مثال اگر کارت گرافیک شل شده باشد و نیاز به اتصال مجدد داشته باشد، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

اگر مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ مرتبط با خشکی و کثیف شدن چیپ کارت گرافیک باشد، باید روغن کاری و تمیز شود. این کار حتما باید توسط فرد متخصص انجام شود.

همان طوری که در بالا گفتیم، مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ ممکن است در رابطه با خرابی قطعه های مرتبط با  ال سی دی باشد. از جمله قطعات مرتبط با LCD می توان فلت را نام برد. البته مشکل ممکن است مربوط به خود ال سی دی هم باشد. تعمیر این مشکل، تخصصی تر و گسترده تر از برخی مشکلات تخصصی دیگر است و حتما باید توسط یک متخصص حرفه ای انجام شود.

رفع مشکل خط خطی شدن صفحه لپ تاپ

در این مقاله در مورد دلایل خط خطی شدن ال سی دی لپ تاپ نکاتی را بیان کردیم و گفتیم که این اختلال ممکن است نرم افزاری یا سخت افزاری باشد. همچنین در مورد هر کدام از این دلایل، روش هایی را برای رفع این مشکل بیان کردیم. در اینجا نیاز است که توجه کنید خودتان اگر در این کار حرفه ای نیستید، از دستکاری لپ تاپ چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر نرم افزاری پرهیز نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال با همکاران ما در نمایندگی لپ تاپ ایسوس تماس بگیرید. مجموعه ما در هنگام بروز هر مشکل در لپ تاپ شما در خدمت شما هستند.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed