اشتراک گذاری

چند روش ساده برای دیدن مشخصات سیستم

برای نصب یک برنامه جدید، بروز رسانی یا نصب ویندوز و بسیاری اقدامات دیگر، نیاز به دیدن مشخصات سیستم دارید. ویندوز به کاربران خود این امکان را داده است که به چند روش، مشخصات سیستم را ببینند. با اجرای هریک از روش هایی که در ادامه معرفی می کنیم، می توانید ببینید که لپ تاپ شما چه اجزایی دارد و مشخصات بایوس و … آن را مشاهده کنید. برای آشنایی با روش های دیدن مشخصات سیستم، ادامه مقاله را دنبال کنید. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر هم می توانید از تیم تعمیر لپ تاپ در نمایندگی ایسوس مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

دیدن مشخصات سیستم

دیدن مشخصات سیستم از طریق مای کامپیوتر

بهترین و ساده ترین راه برای دیدن مشخصات لپ تاپ و رایانه، استفاده از مای کامیپوتر است. برای این منظور باید روی گزینه This PC یا مای کامپیوتر کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید. صفحه ای باز می شود که مقدار رم، سی پی یو و… در آن نمایش داده شده اند. برای مشاهده جزئیات بیشتر و دقیق تر، بهتر است دیگر روش های مشاهده مشخصات سیستم را اجرا کنید.

مشاهده مشخصات سیستم با  System information

یکی دیگر از روش های دیدن مشخصات لپ تاپ، استفاده از قابلیت System information است. System information اطلاعات بیشتری از سیستم را در اختیار شما قرار می دهد. برای دیدن مشخصات سیستم با استفاده از سیستم اینفورمیشن، مراحل زیر را طی کنید:

  • منوی استارت را باز کنید.
  • کلمه System information را در بخش جستجو تایپ کنید.
  • صفحه جدیدی  باز می شود که مشخصات بسیاری از جمله قطعات مادربرد را نمایش می دهد.

فهمیدن مشخصات لپ تاپ از طریق  Cmd

Cmd یا همان command prompt هم یکی از ابزارهای کاربردی برای دیدن مشخصات سیستم است. با این برنامه می توانید دستورهای مختلف را در محیط ویندوز وارد کنید. نحوه کار کردن با سی ام دی برای مشاهده مشخصات لپ تاپ ایسوس و دیگر برندها به شکل زیر است:

  • برنامه cmd را باز کنید.
  • دستور Systeminfo را در آن تایپ کنید.
  • به همین سادگی، مشخصات کامل سیستمی که از آن استفاده می کنید برای شما نمایش داده می شود.

نمایش مشخصات سیستم با نرم افزار

برای دیدن مشخصات سیستم، می توانید از نرم افزارها و اپلیکیشن هایی که در همین زمینه طراحی شده اند هم استفاده کنید. بخشی از بهترین اپ های این حوزه عبارتند از:

این مقاله را از دست ندهید: انتقال بی‌سیم فایل از ویندوز به اندروید

برنامه CPU-Z جهت دیدن مشخصات سیستم

اپ CPU-Z  اطلاعات سیستم های کامپیوتری را نمایش می دهد. شما می توانید با استفاده از این برنامه به قابلیت هایی از جمله نمایش مشخصات کامل مادربرد، مدل کارت گرافیک و سرعت و عملکرد آن در سیستم، نمایش مشخصات کامل رم لپ تاپ و … دست پیدا کنید. این برنامه روی تمامی نسخه های ویندوز قابل اجراست و به شما کمک می کند که مشخصات لپ تاپ خود را سریع تر و راحت تر مشاهده کنید.

نرم افزار HWiNFO

یکی دیگر از برنامه های کاربردی برای مشاهده مشخصات سیستم، HWiNFO است. مزیت این اپ این است که مشخصات سخت افزاری کامل تری را برای کاربر به نمایش در می آورد.

این مطلب را بخوانید: Fast Startup ویندوز چیست؟

اپلیکیشن System Information Viewer

به عنوان آخرین گزینه در فهرست اپلیکیشن های فهمیدن مشخصات سیستم، باید به System Information Viewer اشاره کنیم. نرم افزاری که مشخصات کامپیوتر و لپ تاپ را به صورت کامل نمایش می دهید. تغییر آدرس Mac هم با استفاده از این برنامه امکان پذیر است.

3.9/5(8 امتیاز)