اشتراک گذاری

مراقبت از باتری لپ تاپ

توصیه ها و پیشنهادات متعددی از سوی کارشناسان تعمیر لپ تاپ در باب مراقبت از باتری لپ تاپ صورت گرفته که توجه به آنها می‌تواند افزایش عمر باتری را در پی داشته باشد. البته نباید انتظار داشت که با پیاده‌سازی این پیشنهادات، عمر باتری لپ تاپ ها دو چندان گردد؛ به عبارتی دیگر توجه به این پیشنهادات، تنها سبب تأخیر در خرابی باتری می‌گردد و آنگونه که باید و شاید عمر مفید باتری های لپ تاپ را افزایش نمی‌‌دهد. 

در هر حال اگرچه هنوز راهکاری مؤثر که با استفاده از آن بتوان برای همیشه باتری لپ تاپ را سالم نگاه داشت ارائه نشده است لیکن با پیاده سازی برخی ترفندها امکان افزایش طول عمر باتری وجود دارد. برای مثال کالیبره کردن از آن دست پیشنهاداتی است که برای مراقبت از باتری لپ تاپ بسیار مورد تأکید است. (در بخش‌های اتی کالیبره کردن باتری اموزش داده خواهد شد).

مراقبت از باتری لپ تاپ

راهکارهایی جهت مراقبت از باتری لپ تاپ

1. دورنگه داشتن لپ تاپ از گرما

دومین اصل در مراقبت از باتری لپ تاپ آن است که لپ تاپ در معرض دما و گرمای بالا قرار نگیرد. قرار نگرفتن در معرض دمای زیاد می تواند باعث افزایش عمر باتری لپ تاپ شود. همیشه به آزاد بودن مسیر تهویه هوای لپ تاپ توجه کنید و موجبات آن را فراهم سازید. استفاده از فن های لپ تاپ که با USB کار می کنند اگرچه دستگاه را خنک می کنند اما مصرف باتری لپ تاپ را به شدت افزایش داده و کاهش عمر باتری را سبب می گردند. در صورت نیاز به خدمات مرتبط با بهسازی و احیاء این قطعه می توانید به مرکز تعمیر لپ تاپ مراجعه نمایید.

2. توجه به میزان شارژ باتری

نخستین اصل که جهت مراقبت از باتری لپ تاپ می بایست به آن توجه کنیم توجه به میزان شارژ موجود در باتری است. بهتر است حتی الامکان از اینکه شارژ باتری به صفر برسد، پیشگیری نمایید. در صورتی که شارژ باتری دستگاه خالی شد هرگز  قبل از شارژ آن را روشن نکنید. معمولاً باتری های لیتیومی لپ تاپ  ۲ تا ۳ سال عمر مفید دارند که این عمر مفید را با بکار گیری برخی تدابیر نرم افزاری می توان به دستگاه هدیه داد. البته عمر باتری به عواملی چون فناوری ساخت، شرکت سازنده باتری و … نیز بستگی دارد. در صورت نیاز به راهنمایی ها و مشاوره های تخصصی می توانید به مرکز تعمیر لپ تاپ ایسوس مراجعه نمایید.

3. جداسازی دستگاه های جانبی از لپ تاپ

توصیه دیگر جهت مراقبت از باتری لپ تاپ جداسازی دستگاه های جانبی از این دستگاه است. وب کم ها، دستگاه های وصل شده به USB، کارت های بی سیم PC، حتی ماوس  و… در افزایش مصرف باتری نقش دارند و جداسازی آنها می تواند در کاهش مصرف باتری لپ تاپ مؤثر باشد. (اگر از آندسته کاربرانی هستید که کار با تاچ لپ تاپ برای شما دشوار نیست، می توانید به جای ماوس از تاچ لپ تاپ استفاده کنید). همچنین گزینه های ارتباط بی سیم مانند بلوتوث و WiFi هم می توانند در کاهش طول عمر باتری اثرگذار باشند. بعلاوه توصیه می شود زمانی که به شارژ باتری لپ تاپ احتیاج دارید ارتباط هدفون های بی سیم یا WiFi را با دستگاه قطع کنید. در هر حال در صورت بروز هر گونه خطا و اشکال در این قطعه می توانید به مرکز تعمیر لپ تاپ Asus مراجعه کرده و تخصصی ترین سرویس های مرتبط را دریافت نمایید.

پیشنهاد نمایندگی ایسوس: صرفه جویی در مصرف باتری لپ تاپ

4. بروز رسانی درایوها و نرم افزارهای لپ تاپ

اصل دیگری که در مراقبت از باتری لپ تاپ می توان به آن اشاره کرد، بروزرسانی مرتب درایوها و نرم افزارهای لپ تاپ است. نسخه های جدید نرم افزاری برای این تولید می شوند که بهینه سازی بیشتری در سیستم ایجاد کنند. بنابراین به روز کردن این دو بخش می تواند در مصرف باتری لپ تاپ اثرگذار باشد. برای این کار کافی است به کنترل پنل و بخش windows Update بروید و در آن فهرستی از بروزرسانی های موجود را مشاهده کنید. این کار نقش مؤثری در کاهش مصرف باتری لپ تاپ و به تبع آن افزایش عمر مفید این قطعه دارد. خدمات مرتبط با این بخش در مرکز تعمیر باتری لپ تاپ ارائه می شود.

5. کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ

کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ راهکاری متداول در میان آندسته از کاربرانی است که به مراقبت از باتری لپ تاپ اهمیت می دهند. همانگونه که می دانید کالیبره کردن باتری روشی برای کاهش مصرف باتری لپ‌تاپ است. اگر باتری دستگاه نسبت به چند ماه قبل دوام کمتری دارد، می توان با کالیبره کردن، ظرفیت از دست رفته را به آن بازگرداند. توصیه می شود هر سه ماه یک بار فرایند کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ انجام شود. برخی از شرکت های سازنده باتری، ابزاری را برای کالیبره کردن باتری در محصولات خود قرار داده اند که با استفاده از آن ها می توانید بفهمید که باتری کامل شارژ شده است. همچنین می توانید از طریق آن ها تنظیمات مدیریت کننده مصرف انرژی power management setting را غیر فعال کنید و اجازه دهید شارژ باتری کاملا تخلیه شود و به این صورت مدار داخلی باتری می توانند تشخیص دهند که عمر واقعی باتری چقدر است. برای آشنایی با نحوه استفاده از این ابزار می توانید به سایت شرکت سازنده لپ تاپ خود مراجعه کنید و این روش را جهت مراقبت از باتری لپ تاپ خود امتحان کنید.

نگهداری از باتری لپ تاپ ایسوس

آموزش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

یکی از روش‌های موجود برای مراقبت از باتری لپ تاپ، کالیبره کردن است. در صورت نیاز به کالیبره کردن دستگاه مراحل ارائه شده در بخش زیر را دنبال نمایید:

 • باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید.
 • با شارژ شدن ۱۰۰ درصدی باتری، آن را به مدت یک تا دو ساعت دیگر همچنان متصل به برق باقی بگذارید.
 • پس از یک تا دوساعت، باتری را از برق بکشید و تا زمانی از دستگاه استفاده کنید که اخطار کمبود باتری نمایش داده شود و سیستم از شما بخواهد باتری را شارژ کنید. به این درخواست توجه نکنید و اجازه دهید تا آخرین ذره از باتریتان مصرف شود و دستگاه خاموش شود.
 • پس از خاموش شدن دستگاه اجازه بدهید لپ‌تاپ ۱ تا ۲ ساعت به همان حالت در اغما باقی بماند.
 • با گذشت دو ساعت، دستگاه را به برق متصل کنید و اجازه دهید باتری ۱۰۰ درصد شارژ شود.
 • با پشت سرگذاشتن دستورالعمل فوق دستگاه شما کالیبره خواهد شد و این روش برای مراقبت از باتری لپ تاپ شما کمک خواهد کرد.

این آموزش را از دست ندهید: غیرفعال کردن باتری لپ تاپش

روش هایی دیگر جهت مراقبت از باتری لپ تاپ

در این بخش روش هایی دیگر جهت مراقبت از باتری لپ تاپ، فهرست وار با شما به اشتراک گذاشته می شود:

 • جت استفاده بهتر ، اول دوشاخه را به پریز برق بزنید و سپس فیش آداپتور برق را به لپ‌تاپ متصل کنید.
 • شارژکردن باتری پیش از آنکه شارژ آن کاملاً خالی شود. (در باتری‌های قابل شارژ لیتیوم یونی نباید تا اتمام شارژ باتری صبر کرد اما در باتری های نیکلی اتمام شارژ اشکالی ندارد).
 • استفاده از آداپتور AC به جای باتری در صورت امکان
 • تنظیمات ذخیره انرژی سیستم ‌عامل در بالاترین حالت خود (فعال کردن حالت Power Saving)
 • کاهش نور صفحه نمایش
 • بستن برنامه های فعال در پس زمینه
 • غیرفعال کردن تنظیمات اتوماتیکی مانند چک‌کننده هجی کلمات (spell checker) یا محاسبه خودکار (auto recalculate)
 • عدم استفاده از شارژر سایر دستگاه های مشابه و غیر مشابه.
 • استفاده از حالت Hibernate به جای Sleep
 • Defragment کردن لپ تاپ
 • برای مراقبت از باتری لپ تاپ، اگر می‌خواهید برای مدت خیلی طولانی (مثلا چند هفته) از باتری استفاده نکنید، آن را از لپ‌تاپ خود جدا کنید. البته باید شارژ آن ۴۰ درصد باشد و سپس آن را جدا کنید. همچنین توجه داشته باشید که باید باتری را در مکانی به دور از رطوبت قرار دهید. در کل دمای بسیار مناسب برای نگهداری آن بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است.
 • افزایش رم دستگاه و بکارگیری حافظه های SSD
 • تمیز نگهداشتن اتصالات باتری

تعمیرات لپ تاپ ایسوس

تعمیرات لپ تاپ ایسوس یکی از تخصصی ترین و حرفه ای ترین خدمات ارائه شده در این مرکز است که به دلیل پیاده‌سازی توسط تعمیرکاران زبده و متخصص از بالاترین سطح کیفی برخوردار است. شما کاربران گرامی می توانید با حضور در این مرکز پیچیده ترین اشکالات نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه خویش را رفع نموده و از دریافت تخصصی ترین خدمات مرتبط آسوده خاطر گردید. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر در باب مراقبت از باتری لپ تاپ می‌توانید به مرکز تعمیرات لپ تاپ مراجعه کرده و از مشاوره‌های ارائه شده توسط کارشناسان این مرکز برخوردار گردید.

نمایندگی تعمیرات ایسوس

نمایندگی تعمیرات ایسوس ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس های مرتبط با تعمیر، بهسازی، ترمیم و بازیابی دستگاه های ایسوس به مراجعان محترم است. متقاضیان سرویس های مذکور می توانند با حضور در نمایندگی تعمیرات Asus و مراجعه به پارت تخصصی مربوط  با دستگاه خویش، خدمات مورد نیاز خویش را دریافت نمایند. 

جهت کسب بهترین نتیجه از تعمیرات ایسوس توصیه می شود که حتما نوع اشکال پیش آمده در دستگاه را با کارشناس تعمیر در میان بگذارید. بعلاوه اگر با بروز اشکال در دستگاه، سیستم و یا قطعات آن را دستکاری نموده اید، حتما این موضوع را به همراه تمام جزییات، با کارشناس نمایندگی تعمیرات ایسوس در میان بگذارید. این امر کمک شایانی به کارشناسان، در عیب یابی صحیح دستگاه و تشخیص درست نوع تعمیر مورد نیاز جهت رفع اشکال پیش آمده، می کند.‌ واحدهای ارائه دهنده خدمات در نمایندگی تعمیرات ایسوس در بخش زیر معرفی شده است.

نمایندگی ایسوس

نمایندگی ایسوس ارائه دهندۀ تمامی خدمات مرتبط با فروش و تعمیر محصولات ایسوس اعم از لپ تاپ، مادربرد، سرور، رایانه شخصی، قطعات شبکه، پروژکتور و… به کاربران گرامی می باشد. کاربران گرامی محصولات ایسوس می توانند با مراجعه به نمایندگی ایسوس، تخصصی ترین خدمات مرتبط با دستگاه خویش را دریافت نمایند و از مراجعه به سایر مراکز بی نیاز گردند؛ تمامی خدمات ارائه شده در این مرکز به دست تیمی از زبده ترین کارشناسان حوزه تعمیر و فروش و با بهره مندی از پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات این حوزه انجام می پذیرد.

اخبار، مقالات، محصولات و سوالات متداول در سایر بخش‌های وبسایت قابل پیگیری است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed